Väikestes kohtades on inimesi, kes tahaksid maal kogukonda arendada. Mulle tundub, et Hendrik ja Kadi Noorel on Sänna Kultuurimõisa ja Leiutajate Külakooli luues käes hea elu retsept. Kooli asutamise retsept ka: mis dokumendipakett tuleb kokku koguda? Kuidas seda korralikult tegema peab, et 1. aprilli tähtajal haridusministeerium seda aprillinaljaks ei peaks? Aga et koolikava luues samas iseenda ideaalidega vastuollu ei läheks, kopi-peist maailma ära ei upuks?
Jutud Hendrikuga lähevad kiirelt ulmeliseks. Klassiekskursioon Indiasse, tiibetlaste pagulaslaagrisse?
Ja samas on “demokraatiliku kooli” haridussuuna algtõed täiesti mõistetavad. Kõik rühma liikmed leiavad konsensuse oma unistuses ja asuvad siis kaardistama, kuidas unistuse ehk eesmärgini jõuda. Nii läksidki Sänna Leiutajate Külakooli lapsed pärast pikka pingutamist, õppimist ja rahakogumist Indiasse! Suurim õpitund on see, kuidas viia ellu oma plaan. Arusaadav ja loogiline.
Ja arusaadav on ka see, miks Hendrik Noor nüüd teisi nõustab, kes samasugust kooli luua soovivad. Loodame siis koos, et meie riigi nõuded külakoolide (taas)asutamiseks ja pidamiseks muutuvad leebemaks, et bürokraatiat õgvendataks ja et külakoolid ei peaks alustama illegaalidena…
Ajasime Leiutajate Külakooli õpilase (nii ta end nimetab!) Hendrik Noorega juttu 13. veebruaril 2019 Sänna kultuurimõisas. Teises toas tutvus koolieluga ka minu tütar Maria, kes ka pildi peale tuli.
Muusikahetked meie saate alguses ja lõpus pärinevad fantaasiamees Silver Sepa helipilvest, kuula ka: @silversepp
Head kuulamist!
Epp
www.epp-petrone.ee