Leedu teeneline treener Heino Lill: tööhull Marciulionis, legend Lipso, Soome ime Sokuga, EM-i kuld

JAGA:


Korvpalli podcasti “Pihtas Põhjas” külaliseks on Heino Lill. Mees, kes sõnab enda kohta – omadele võõras, võõrastele oma. Korvpalliga kokku puutunud üle 60 aasta, pikka aega töötanud nii Leedus kui Soomes.
Heino Lill mängis kümme aastat (1963 – 1972) Tartu Kalevis ehk toonases Eesti NSV koondises, hilisemalt oli paar hooaega Tallinna Kalevi ehk Eesti koondise vanemtreener (1980 – 1982). Seejärel läks Leedu kõrgliigaklubi Vilniuse Statyba juurde, kus juhendas teiste seas hilisemat Euroopa tähte ning NBA meest Šarunas Marciulionist.

1980. aastate alguses sattus Heino Lill Eesti spordijuhtidega vastuollu, kuna aitas noorukese Nõukogude sportlase Tiit Soku lääneriiki põlvelõikusele. Ennekuulmatu! Samasse perioodi jääb kõnekas seik NSV Liidu meeste koondise peatreeneri Aleksandr Gomelskiga. Moskva olümpia järel tuli ootamatu pakkumine, millest tulnuks kümne küünega kinni haarata.
Sellest, et Heino Lill võitis 1989. aastal treenerina Euroopa meistrikulla pole siinmail peaaegu üldse räägitud. Ta oli Nõukogude Liidu naiste koondise treener (tänases mõistes abitreener). Samal ajal juhendas ta ka Leedu naiste korvpallikoondist. Tegi leedulaste juures kõva karjääri.

Saate lõpuosas räägime ka hilisematest perioodidest Soomes ja tagasitulekust Eestisse. Jüri Basketiga segas Lill vett koduses meistriliigas, alates 2001. aastast vedas ta sporti ja mõistagi ka korvpalli Tallinna Tehnikaülikoolis. Vestlust veab saatejuht Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!

Veel

Pihtas põhjas
Pihtas põhjas
2019. aasta jaanuaris meediamaastikule potsatanud ja koheselt väga populaarseks osutunud korvpallipodcasti "Pihtas Põhjas" vedasid esimesel hooajal (viis kuud) spordiajakirjanik Ivar Jurtšenko ja insider ehk asjatundja kõige laiemas tähenduses Gert Kullamäe. Igas saates oli külaline, üks kuulsam ja targem kui teine. Räägiti tõsistel teemadel ja tehti nalja. Peenelt. Enda kulul ka. Pärast seitsme kuu pikkust varjusurma tuli podcast levialasse tagasi 2020. aasta jaanuaris, taas viieks kuuks. Ent teisel kujul. Kullamäe jäi kõrvale. Teemad ja külalised olid aga jätkuvalt aktuaalsed, targad jutud peegeldasid korvpallirahva olevikku ja minevikku. Kolmas ring läks podcastil käima 2020. aasta septembris ja jällegi pisut teisiti kui varem. Saatejuhte lausa kolm - Kullamäe ja Jurtšenko kõrval hüppas pulti Alar Varrak. Arutlused ja humoorikad vahepalad iga kahe nädala tagant ja nii loodetavasti varasuveni välja.

Populaarsed

Hiljutised