Mihkel Reinsalu: kuulamisoskus on juhtide puudus number üks

JAGA:


Minu seekordseks vestluskaaslaseks on juhtimiskoolitaja Mihkel Reinsalu. Ta on aktiivselt tegutsenud koolitajana alates 2003. aastast, olles sealjuures koolitus- ja konsultatsioonifirma Teadmiste Instituut OÜ rajaja, omanik ja juht. Ta on oma eelnevas elus töötanud mitmetes erinevates meediaorganisatsioonides tippjuhi rollis. Vähetähtis ei ole ka fakt, et Mihkel on ja on olnud lähedastes suhetes nii psühhodraama kui ka tippkorvpalliga. Mihkliga räägimegi, mis on juhtimine ja millised juhtimisoskused on tema hinnangul täna juhtide Achilleuse kannaks.

“Minu jaoks on südamelähedane teema ikkagi kuulamine. See on küll igivana teema, kuid kui käia ringi ettevõtetes ja viia läbi koolitusi juhtidele, siis tuleb väga selgelt välja, et kuulamisoskus on juhtide puudus number üks. Ma armastan koolitustel selgitada, et on kolm asja, mida me juhtidena ei oska tegelikult elus hästi teha: kuulata, rääkida ja mõtelda. Kõik see tekitab selliseid kentsakaid reaktsioone, et kuidas sa saad nii öelda?! Kuid juht on ju ka eelkõige inimene. Ja inimestena on meie tajunihe rääkimise ja kuulamise vahel ikka suhteliselt suur. Ja sellest tekivadki arusaamatused ning konfliktid suhetes. Kui sa seda kõike nüüd külje pealt vaatad, siis me oleme küll targad; no näiteks, kui me vaatame, kuidas mõni teine juht halvasti räägib või kuulab, aga kui sa ise seda teed, siis sa reeglina ei näe seda. See tajunihke fenomen hoiab meid üksteisest teatud mõttes distantsis ja tänu sellele siis tekivadki arusaamatused nii tööl või kodus. Kuidas mina ennast tunnen ja mida ma räägin ning kuidas minu vastaspool siis sellest tegelikkuses aru saab – need on kaks eri asja. Huvitav fakt siinjuures on see, et mida kõrgema taseme juhiga tegemist on, seda kehvem tema empaatiavõime on. Põhjus on selles, et tippjuhina muutub siiras ja ehe tagasipeegeldus üha väiksemaks osaks talle edastatud kommunikatsioonist, pigem domineerib ikkagi sinu kui tippjuhi ootustele vastav peegeldus. Ehk siis valdav on tagasiside, mis kinnitab, et sinu kui juhi tegevus on vajalik, õiglane ja hea. Kuid sealjuures päris tegelikkus võibki jääda sulle tagasisidestamata. Ja seetõttu empaatia ongi nõrgestatud, kuna reaalne pilt tegelikkusest moondub. Vale peegelduse tõttu võidki sa juhina olla iseendast ja oma käitumisest valel arusaamisel. Seetõttu peaks põhiküsimus juhina olema – kuidas seda tajunihet vähendada?” – Mhkel Reinsalu

Kuulake ikka …

Veel

Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis
Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelishttp://www.valkiainen.ee/blogi
Juhtimiskoolitaja ja coach'i Veiko Valkiainen'i podcast “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis” vastab küsimusele: mida tähendab olla edukas juht? Podcasti “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis” algselt seatud küsimuseks, millele vestluste käigus vastuseid otsime, on: mida tähendab olla edukas juht? See võtmeküsimus on kogu juhtimispodcasti läbiv punane niit. Veiko missioon on toetada juhtidel ja meeskondadel saavutada soovitud eesmärke keskendudes tulemuslikkuse kasvatamisele läbi juhi ja tema tiimiliikmete mõtte- ja käitumismustrite muutmise. Podcast on koht, kus lisaks temale jagavad juhtimisteemadel oma mõtteid, teadmisi ja kogemusi Eesti erinevad tegevjuhid, tippsportlased, konsultandid-koolitajad ja teised juhtimisega lähedalt kokku puutuvad inimesed. Kuulake ikka!

Hiljutised