Idea360 48: Kristjan Port – stressivaba elu ei ole olemas

JAGA:


Sagedased ettevõtte- ja tiimisisesed muudatused, kohanemine turu ja klientide nõudmistega, harjumine uute kolleegidega, uued tööülesanded, pidev enesearendamine – need kõik on paratamatu osa tänapäevasest organisatsioonist. Pidev enese tagantutsitamine ja soov aina paremini tööga hakkama toovad endaga kaasa ka stressi. Just stressist, väsimusest ja puhkamisest Idea360 seekordne episood räägibki. Oma mõtteid sel teemal jagab Tallinna Ülikooli õppejõud Kristjan Port.

Porti sõnul otsib inimene iga muutusega kohanemisel võimalusi, kuidas lihtsamalt ja võimalikult väikse energiakuluga toime tulla. „Iga muutusega kaasneb mõningane stress ja pole mõtet arvata, et elu saaks olla stressivaba. Stress ei ole alati halb. Stress on see, mis paneb meid pingutama ja edasi arenema,“ sõnas ta. Küll tasub aga tema sõnul olla stressi suhtes tähelepanelik ning vaadelda, et kuidas stress su elus kujuneb – see ei pruugi alati olla vaid seotud tööga, teinekord on põhjuseks hoopis isiklik elu või olmemured.

Porti sõnul on stressitaluvus igal inimesel individuaalne. „Iga masin läheb ühel hetkel katki, bioloogilise kehaga on sama lugu. Seega on väga oluline, et inimene võtaks aega puhkamiseks. Puhkamine on iga inimese moraalne kohustus ja see ei tähenda kindlasti õhtuveetmist teleka ees,” toonitas ta. Tema sõnul on igal inimesel endal vastutus oma heaolu eest ning nii peab igaüks ise tunnetama, mis stress ja pinge üle pea kasvavad.

Õppejõu sõnul ei ole aina enam leviv gig economy töökorraldus, kus vabakutselised kurnavad end mitmel rindel töötamisega, jätkusuutlik. Pigem pingutavad inimesed selliselt töötades üle. Paari nädala eest rääkis Port väsimusest ja puhkamisest ka Idea loovhommikul, kus ta toonitas, et pidev stress võib kaasa tuua kroonilise väsimuse ja võimalikud pikemaajalised tervisekahjustused. “Hea ja kasulik väsimus toob sügava une. Juhul, kui magama minnes und ei tule, oled juba endale tegelikult liiga teinud.“ Pideva väsimuse ja ülepingutamisega võib kaasneda läbipõlemine, kus inimene ei taju enam oma tegevuse eesmärki, vaid näeb ainult selle mõttetust. “Läbipõlemine on kui maja põlemine seestpoolt – fassaad on korras ja paistab igati hea välja, kuid sees valitseb tühjus,“ selgitas Port loovhommikul.

Milliste ametite puhul on kõrge stressitaluvuse ootus igati õigustatud? Kuidas juhtida tiime selliselt, et pinge neile liiga ei teeks? Milline töökeskkond aitab kaasa efektiivsele tööle ning kui mitu tundi päevas võiks üldse inimene tööd teha? Kõigest sellest Kristjan Port turundussaates räägibki.

Veel

Havas Marketing 360
Havas Marketing 360https://havas.ee/podcast/
Havas Marketing 360-s kohtuvad turundus, kommunikatsioon ja äride kasvatamine. See on nägemus ja arusaam brändide kasvatamisest ja targast tegutsemisest täna ning tulevikus. Värske saade energiliste, sisutihedate ja põnevate mõtetega ettevõtlus- ja turundusteemadel on kuulatav igal nädalal. Havas Marketing 360-s saavad sõna kommunikatsioonigrupi Havas inimesed ja külalised väljast.

Populaarsed

Hiljutised