06.10.22 Särtsakas Tulevik. Päikeseelektri asjatundja: elektrikommunismi vaevalt et tuleb

JAGA:


Eesti Päikeseelektri Assotsiooni juht Andres Meesak tõdeb, et kuigi odavnev elektrihind võib lähiaastatel päikeseparkide tootlusi taaskord pikemaks venitada, ei usu ta suunda täielikult muutva üliodava elektrihinna saabumist.

Kui veel mõned aastad tagasi oli keskmise päikesejaama tasuvusaeg 10-15 aastat, siis kõrge elektrihind on nüüdseks selle mikrotootjal viinud 5-7 aasta ligi, tõdevad Särtsakas tulevik saates Meesak ning Tartu Energiaagentuuri juht ja energeetikaekspert Martin Kikas.

Päikesejaamad on läinud nii tootlikuks, et nende rajamine tasub ära isegi 4-6 % laenuintressiga tasub ära turutingimustel laenu abiga, aga kui laenuintress läheb üle 10%, siis tuleks exelit juba tähelepanelikumalt vaadata. Eks see sõltub ka mõistagi tuleviku elektrihinnast ning selle languse puhul tausuvusaeg pikeneb, ent vaevalt et me kahe-kolme aasta pärast elektrikommunismi näeme.

Saates rõhutavad külalised ka, et päikesejaama arhitektuuri väljatöötamine võib mõjutada hilisemat tootmist 15-20% jagu, seega on tootmise mõttes ülimalt tähtis, et tehniline lahendus saaks parim.

Muuhulgas räägitakse ka päikesejaama ehitaja valikust, õigetest võimsustest ja seadmetest nii eramajadele kui ühistutele ning mõistagi ka kogu projekti tasuvusest. Samuti peatume võimalikel toetustel ning salvestusseadmetel. Saatekülalised annavad ka oma hinnangu võrguliitumisega seotud probleemidele ning käivad välja võimalusi, mida teha kui liitumine on võimatu või ülemäära kallis. Peatume ka palju kõneainet põhjustanud fantoomliitumistel ning uurime, millised on ühistulise tegevuse plussid ja miinused päikesejaamade juures.

Fotol Andres Meesak, foto autor Liis Treimann. Saadet juhib Lauri Leet.

Veel

Äripäeva raadio
Äripäeva raadiohttps://www.aripaev.ee/raadio
Eesti juhtiva majanduslehe raadio, kus teemaks päevakajalised majandus- ja poliitikateemad ning praktilised soovitused nii isikliku, ettevõtte edu kui rikkuse kasvatamiseks.

Hiljutised