#198 Raul Sööt ja Ivar Tröner, "Komplekssuse koorem"

JAGA:

“Tainteri kollapsiteooria selgrooks on hüpotees, et ühel hetkel hakkab kasvavasse keerukusse tehtud investeeringute tootlus langema. Ellujäämisprobleemi lahendamiseks loodud instrumendist saab aegamööda koloss, kus kogu nappiv energia kulub pelgalt status quo säilitamiseks. Kollaps on seega oma enda keerukusse lämbuva ühiskonna meeleheitlik sööst eluks vajaliku lihtsuse suunas. „Lõpuks ühiskond laguneb, nii et kohalikud võimukeskused lähevad oma teed, või muutub sedavõrd nõrgaks, et alistub välisvaenlasele suurema vastupanuta. Mõlemal juhul viiakse selle ühiskondlik-poliitiline struktuur vastavusse kohaliku ressursibaasiga,” võtab Tainter kokku oma teooria põhisõnumi,” kirjutasin ma oma kaheksa aastat tagasi ilmunud raamatus “Majanduslik inimene ja poliitiline loom” [1].

Sel aastal ilmus Joseph Tainteri „Kompleksühiskondade kokkuvarisemine” [2] ka eesti keeles. 2023. aasta kevadhooaja viimases otsesaates räägime Raul Söödi [3] ja Ivar Tröneriga [4] Tainteri kollapsiteooriast.

———————————————

[1] rahvaraamat.ee/p/majanduslik-…

[2] www.postimehekirjastus.ee/raa…

[3] teejuhid.postimees.ee/7733596…

[4]    • 15. Alar Tamming …  


Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Veel

Tähenduse teejuhid
Tähenduse teejuhidhttp://www.burke.ee
Edmund Burke’i Selts on kodanikeühendus, mille liikmed peavad oluliseks lääne tsivilisatsiooni alusväärtusi – üksikisiku vabadust ja vastutust, turumajandust ning riigivõimule seatud konstitutsioonilisi piiranguid.

Hiljutised