Millisest indeksist tuleb järgmise 5 aasta parim tootlus – LHV podcast 2 2024

JAGA:


Seitsme USA tehnoloogiafirma (Apple, Microsoft, Amazon, Tesla, Meta, Alphabet, Nvidia) aktsiate tõus moodustas üleilmset aktsiaturgu järgiva MSCI All Country World indeksi kogu 2023. aasta 22,8% tootlusest lausa 40%(!). See tähendas nõrga 2022. aasta järel väga head aastat ka Eesti pensioni indeksifondidele, millest enamik on vara investeerinud peamiselt arenenud riikide aktsiaturgudele. Kuid kas II ja III samba indeksifondides kogumisel tasub ka edaspidi raha suunata peamiselt USA börsiettevõtetesse või võib rekordiline üksikaktsiate kontsentreeritus halval aastal valusasti näppu lõigata ja tuleks nüüd eelistada geograafiliselt paremini hajutatud portfelli, mida pakuvad LHV indeksifondid?

Kui viimase 5 aastaga on arenenud aktsiaturud kerkinud 13,6% aastas ja arenevad turud 4,4% aastas, siis see pole alati niimoodi olnud. Kui vaadata tootlusi 20+ aastasel perioodil alates 2001. aastast, siis näeme, et arenenud aktsiaturud on tõusnud keskmiselt 5,4% aastas ja arenevad turud 6,8% aastas. Kas järgmisel 5 aastal peaks olema rohkem arenenud või arenevatele turgudele investeeritud? Seda enam, et järgmise 5 aasta keskmised majanduskasvud peaks arenevatel turgudel olema mitu protsendipunkti kõrgemad kui arenenud turgudel. Saates aitab Eesti pensioni indeksifondide erisusi lahata LHV indeksifondide juht ja Eesti esimese pensioni indeksifondi asutaja Joel Kukemelk.

LHV pensionifonde valitseb AS LHV Varahaldus. Fondide osakute väärtused võivad nii kasvada kui kahaneda ja fondide eelmiste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluste kohta. Fondi investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ei ole garanteeritud. Tutvu LHV pensionifondide prospekti ja põhiteabe dokumentidega lhv.ee ja pea nõu asjatundjaga. Tutvu fondide viimase 2, 3 ja 5 kalendriaasta keskmiste tootlustega: www.lhv.ee/pension/vordle/keskmised-tootlused

Veel

LHV
LHVhttps://www.lhv.ee
LHV on Eesti pank ja pensionifondide haldur. Meie visiooniks on Eesti, kus inimesed ja ettevõtted julgevad suurelt mõelda, ette võtta ja tulevikku investeerida. LHV Podcastiga juhime tähelepanu teemadele nagu majandus, investeerimine, ettevõtlus, pangandus ja innovatsioon. Kõigele, mis LHV-ga kokku käib. Põnevad jutuajamised ja inimesed. Ootame ka sinu tagasisidet. Head kuulamist!

Populaarsed

Hiljutised