MÜÜT 6: MAGAMINE ON NÕRKADELE

JAGA:

Tere, armas kuulaja!

On õhtu, sa oled väsinud, kuid pooleli on hea film, raamat, sinu jaoks oluline tööülesanne või sa räägid juttu oma väga hea sõbraga, keda pole kaua näinud ning tegevuse katkestamine ja magama minemine ei tundu üldse hea mõte. Järgmisel päeval oled aga unine, võibolla ka natuke vastik ja kergemini ärrituv, eelkõige aga ebatõhus koolis või tööjuures. Ma usun, et enamus meist, kui mitte kõik, on taolist olukorda (korduvalt) kogenud. Nii mõnigi kord tegutseme unetundide arvelt, pidades seda mingil põhjusel õigeks või vähemalt hästi põhjendatuks. Kuid, kuidas see meid tegelikult mõjutab ja kas taoline käitumine on ka tegelikult õigustatud?  

UURI VEEL: 

Aru, Jaan. (2018). Ajust ja arust. Tallinn: Argo  

Hansen, Andres. (2020). Ekraaniaju. Tallinn: Varrak  

Pappas, Stephanie. (2017). Why Do We Sleep? Live Science kodulehekülg. www.livescience.com/32469-why-do-we-sleep.html  

Walker, Matthew. (2018). Miks me magame. Une ja unenägude vägi. Tallinn: Argo 

Walker, Matthew. (2017). What Happens To Your Body And Brain If You Don’t Get Sleep. , kestvus 4:49; www.youtube.com/watch?v=Y-8b99rGpkM    

Veel

Ennastjuhtiv mina
Ennastjuhtiv mina
2020 aasta kevad on rohkem kui kunagi varem pannud nii õpilased, kuid ehk ka mõned täiskasvanud olukorda, kus peab oma tööde ja tegemiste eest hulga suuremal määral ise vastutama. See omakorda tähendab, et me peame olema järsku võimelised ennast väga hästi kontrollima.Õppimine, töötamine ja enesekontroll on aga kõik seotud meie ajuga ja sellega, kuidas ta toimib. Nüüd aga on mul küsimus teile:“ Kui hästi te arvate oma aju tundvat? Kui teadlikud olete ajuprotsessidest, mis puudutab nt õppimist, töötamist või enesekontrolli?“ Tere, minu nimi on Liina Kitt ja olen Viimsi Gümnaasiumi ennastjuhtiva õppija kursuse üks õpetajatest ning olen loonud selle podcasti „Ennastjuhtiv mina“ just selleks, et aidata teil olla osavamad enesejuhtijad. Selle kooliaasta lõpuni keskendun korra nädalas ühele enesejuhtimise ja aju kasutamisega seotud müüdile, mille püüan ümber lükata. Nagu ma ka tunnis tihti õpilastele ütlen, te saate kontrollida ainult iseennast ja sealjuures ainult neid osi, millest te teadlikud olete. Nii et saagem siis koos iseendast teadlikemaks. Head kuulamist!

Populaarsed

Hiljutised