#210 Karmo Kroos ja Henn Käärik, "Planeedi pagu"

JAGA:

“Sellel planeedil ei ole pagu enne, kui ei teostu Sorokini unistus, et me jõuame uude ideatsionaalsesse faasi,” ütles vestluse lõpufaasis (113. minut) Henn Käärik [1]. “Nagu ütles üks prantsuse filosoof, kelle nimi mulle praegu meelde ei tule, 21. sajand saab olema spirituaalne või see jääb meie viimaseks,” sõnas Tähenduse teejuhtide 30. numbrile antud intervjuus “Vaikuse mäe” autor Kyriacos Markides [2].

Nagu ma 199. vestlusringi “Meie ajastu kriis” [3] saatesõnas juba kirjutasin, jõudsin ma vene päritoluga USA sotsioloogi Pitirim Sorokinini tänu Markidesele. Võrreldes juuni keskpaigaga, kui me Hennu ja Karmoga Sorokinist esimest korda rääkisime, on üleminekuperioodi öö “luupainajad, hirmutavad varjud ja ahastamapanevad õudused” paraku suuremaks kasvanud. Ukraina sõjatandrile on lisandunud Lähis-Ida ja me oleme täiemõõdulisele tuumakonfliktile jälle sammukese lähemale nihkunud.

Kui nädal enne jaanipäeva salvestatud saates tõi meid kokku Sorokini 2017. aastal eesti keeles ilmunud teos “Meie ajastu kriis” [4], kus ta tuleb välja oma kolme tõesüsteemi (ideatsionaalne, idealistlik ja meeleline) teooriaga, siis seekordse jutuajamise lükkas käima Walter Lundeniga kahasse kirjutatud “Power and Morality” [5]. See 1959. aastal ilmunud raamat kujutab endast Hennu sõnul “kõige räigemat süüdistust kõikvõimalike ajalooliste oligarhiate vastu”, millest meil – nii jäi mulle sellest saatest kõrva – pole lootustki pääseda. Organisatsiooni on vaja ja seal, kus on organisatsioon, on peagi ka oligarhia.

Seetõttu ei vist tõesti muud üle kui teha panus uuele ideatsionaalsele faasile. Hästi otsides võib siin leida julgustavaid märkegi. “Ma kirjutasin oma raamatu 2017. aastal, sealt alates on palju muutunud,” ütles Tähenduse teejuhtide 35. numbrile antud intervjuus [6] USA psühholoog Dean Radin. “Üha enam moodi läinud teadvuseuuringud on seadnud materialistliku maailmavaate järjest suurema kahtluse alla. Lisaks puhtakujulisele idealismile otsitakse alternatiive ka panpsühhismist ja kaheaspektilisest monismist. Need ideed on tulnud peavoolu ja nendest saab nüüd rääkida, ilma et sust kohe naerualune tehtaks. See on olnud suur ja kiire muutus.”

Jääb üle loota, et me ennast enne õhku ei lase [7].

Jaksu ja rõõmsat meelt!

H.

—————————————————

[1] www.apollo.ee/klassikaline-ja…

[2]    • Kyriacos Markides “The Mountain of Si…  

[3]    • 199. Karmo Kroos ja Henn Käärik, “Mei…  

[4] www.apollo.ee/meie-ajastu-kri…


Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Veel

Tähenduse teejuhid
Tähenduse teejuhidhttp://www.burke.ee
Edmund Burke’i Selts on kodanikeühendus, mille liikmed peavad oluliseks lääne tsivilisatsiooni alusväärtusi – üksikisiku vabadust ja vastutust, turumajandust ning riigivõimule seatud konstitutsioonilisi piiranguid.

Hiljutised