“Nendes esseedes näitan ma, et väärtuste bürokratiseerumine põhjustab paratamatult füüsilist reostust, ühiskondlikku polariseerumist ja psühholoogilist abitust — need on üleilmse allakäigu ja moderniseeritud viletsuse kolm aspekti,” kirjutab Ivan Illich [1] oma 1971. aastal ilmunud raamatu “Deschooling Society” [2] esimeses peatükis “Why We Must Disestablish School”.
Mina avastasin Illichi tänu John Grayle [3]. “Inimeses ja loomas” [4] on alapeatükk “Totaalne sõda surmaga”, kus ma tsiteerin Illichi teist tähtteost, 1975. aastal ilmunud raamatut “Limits to Medicine: Medical Nemesis, the Expropriation of Health” [5]: “Me ei suuda mõista oma sügavalt sissejuurdunud ühiskonnakorralduse kriitilisi elemente, kui me ei käsitle neid kurja surma kõikide vormide igakülgse eksortsismina. Meie tähtsamad institutsioonid on hiiglaslikud kaitserajatised “inimkonna” nimel peetavas sõjas surma kõikvõimalike põhjuste vastu. See on totaalne sõda.”
Teiste sõnadega — Ivan Illich on äärmiselt ajakohane mõtleja. Ja kuivõrd see on nii, siis me pöördume ta juurde selles sarjas loodetavasti veel tagasi. Möödunud reedel tegime aga otsa lahti. Mu stuudiokülalisteks olid Signe ja Tanel Mällo, kes koos oma viie tubli tütrega aitavad koolil jõudumööda kuhtuda. Suurema osa sellest tööst teeb ära muidugi distantsõpe, aga eks tähtis on igaühe panus.
Head uudistamist!
H.
[1] en.wikipedia.org/wiki/Ivan_Illich
[3] www.youtube.com/watch?v=-GDmShNiWOI&list=PLhpEK-_b7mfEM3LsE740RRFKJuOC9WGog&index=14
[4] www.apollo.ee/majanduslik-inimene-ja-poliitiline-loom.html