#114 David Ilmar Beecher ja Mihkel Kunnus, "Protestantlik eetika ja tehnokraatlik vaim"

JAGA:

Möödunud aasta 16. märtsil, kui Kuku Raadio Tartu stuudio oli katkukartuses juba kinni pandud, salvestasime Mihkli kodus koos David Ilmariga Tähenduse teejuhtide 81. vestluse “Vaala valevus” [1], milles me rääkisime Herman Melville’i suurromaanist “Moby Dick”. Vahepeal pidas David Ilmar sädeleva külalisloengu [2] mu “Moby Dickile” pühendatud kursusel “Ameerika majandusmudel” [3].

Selle aasta 4. märtsil olime siis lõpuks koos Tartu Kukus ning jutt läks taas liikuma “Moby Dickist”, täpsemalt David Ilmari külalisloengu kesksest teesist, et Ameerika on ühtaegu nii protestantlik kui ka mittereligioosne maa.

Kõigepealt rääkisimegi pisut reformatsioonist ja protestantismist ning jõudsime selle käigus paratamatult Max Weberi klassikalise teoseni “Protestantlik eetika ja kapitalismi vaim” [4]. Protestantismist viis tee utilitarismi kaudu ratsionalismi, mille üheks õieks võib pidada nüüdisaegset tehnokraatiat [5].

Kui vestlusele vaadata teise kandi pealt, siis algas see “Moby Dickist” ning lõppes pärast vahepeatust “Vendade Karamazovite” juures lühikese aruteluga Jaan Krossi romaanist “Kolme katku vahel”.

Jutuajamise käigus selgus (102. minut), et David Ilmari ema tõlgib seda raamatut praegu inglise keelde.

See on eesti haritlase kujunemislugu: lugu sellest, kuidas kasvada olukorras, kus riigivõim on kasvamise raskeks teinud — vähemalt nii sain David Ilmari lühikesest sisukokkuvõttest aru mina, kes ma ei ole seda raamatut veel lugenud.

Probleemistik tundub igatahes olevat väga ajakohane.

Head uudistamist!

H.

P.S. Sellest jutuajamisest jäi mull meelde David Ilmari väide, et Ameerika Ühendriigid on sündinud valgustusajastu kõrgpunktis. Seda võib olla praegu kasulik meeles pidada.

————————————

[1] www.youtube.com/watch?v=INC_k1Q80dQ&list=PLhpEK-_b7mfHDxAx9Oncmkc556IRanB9n&index=82

[2] www.youtube.com/watch?v=i3W0KyGdLF4&list=PLhpEK-_b7mfG55Li62uBEkM5lPyy101gh&index=5

[3] www.youtube.com/playlist?list=PLhpEK-_b7mfG55Li62uBEkM5lPyy101gh

[4] www.apollo.ee/protestantlik-eetika-ja-kapitalismi-vaim.html

[5] www.youtube.com/watch?v=-c162ErHYbA&list=PLhpEK-_b7mfG55Li62uBEkM5lPyy101gh&index=9&t=1965s

Veel

Tähenduse teejuhid
Tähenduse teejuhidhttp://www.burke.ee
Edmund Burke’i Selts on kodanikeühendus, mille liikmed peavad oluliseks lääne tsivilisatsiooni alusväärtusi – üksikisiku vabadust ja vastutust, turumajandust ning riigivõimule seatud konstitutsioonilisi piiranguid.

Populaarsed

Hiljutised