Paul Vahur ja Neeme Kari: me ei vaja efektiivseks tööks rohkem aega, vaid ruumi oma ajus ja mõtetes

JAGA:


Minu seekordseteks vestluskaaslasteks on härrased Paul Vahur ja Neeme Kari, keda on kokku viinud soov tuua Eestisse moodsaid töötamise praktikaid. Esimeseks ühiseks ettevõtmiseks on meestel Getting Things Done (GTD) – enesejuhtimise metoodika – Eestisse toomine. Tegemist on kunagise David Allan’i menuraamatu Getting Things Done: The Art of Stress-Free Productivity põhjal ülemaailmselt tuntuks saanud efektiivse ja stressivaba töötamise ning elu korraldamise parima praktikaga. See on ka koht, kus joonduvad nii Pauli kui ka Neeme huvid ja tugevused. Paul on elupõline projektijuht ja organiseerja, seda nii ettevõtja rollis olles kui ka suurkorporatsioonis töötades. Viimased 8 aastat on Paul Microsoft’is Euroopa tasemel tegelenud koolituste, hackathonide ning teiste sisemiste ürituste eduka korraldamisega. Neeme on olemuselt organisaator, ideede generaator ja maailmaparandaja. Viimase 15 aasta sisse mahub Tallinn2011 turundusosakonna juhtimine, PÖFF-i tegevjuhi amet ning üritusturunduse ettevõtjana paljude tööandjaturunduse, – sündmuste ja -konverentside korraldamine mitmetes riikides. Nende ühine ettevõtmine GTD Estonia (GettingThingsDone.ee) aitab üksikisikutel ja organisatsioonidel GTD-d õppides kergemini oma eesmärke saavutada, oluliselt stressi vähendada ning elust ja tööst rohkem rõõmu tunda. Uues, kaugtööd tegevas maailmas on enesejuhtimise oskused vaieldamatult eriti olulised.

“See, kuidas mina ise GTD-ni jõudsin on väga õpetlik ja siiras lugu. Olen ise teinud läbi peaaegu kõik need vead, mida Getting Things Done aitab ära hoida, või siis aitab sind uuesti rea peale saada. Ma olen ennast korralikult läbi põletanud, võtnud liiga palju asju ette, andnud liiga palju lubadusi, siis viskab elu veel igasuguseid uusi ettenägematuid nüansse peale – ehk et sul tekib kogu aeg tohutult tegevusmahtu ja -keerukust juurde ja siis sa ühel hetkel tajud, et sa istud nõutult käed rüpes, nii palju on teha ja samal ajal mitte midagi teha ei suuda. See oli minu jaoks see murdepunkt, kus ma sain selgelt aru, et nii edasi enam minna ei saa. Ja nii ma hakkasin otsima mingisugust lahendust, maailmas peab ju olema mingisugune tööriist, mis aitab mul seda kogu üle pea kasvanud koormat ära lahendada, et nii iseenda kui ka oma ülesannetega edukalt hakkama saada. Umbes kolm aastat tagasi jõudsingi muude kõikvõimalike koolituste ja raamatute kõrval Getting Things Done metoodikani, ja seal ma järsku taipasin, et nende vaatenurk või mõtteviis on täiesti teistsugune. Me ei räägi siin klassikalisest aja planeerimisest, vaid see kuldne lause, mis seal kõlab ütleb, et sa ei vaja tegelikult mitte rohkem aega, sest meil kõigil on aega sama palju, vaid sa vajad ruumi oma ajus ja oma mõtetes. Sul on vaja ruumi selleks, et infot töödelda, vana materjal eest ära saada ja alles siis uusi asju peale võtta. See oli see, mis minu elus väga hästi töötas. Me kõik teame, kui meil on raske magama jääda, sest nii nagu pea padjale asetad hakkab peas kogu see karusell peale, et mis kõik on tegemata ja mida kõike peaks veel kohe kohe tegema. GTD on selles mõttes tõesti geniaalne tehnika, kuidas oma aju puhtaks saada pannes asjad kirja; ja siis vaatad, et tegelikult polegi neid asju nii palju, mis meile tegelikult väga olulised on, jätkuvalt peas tiirlevad ja magama ei lase jääda.” – Neeme Kari

Kuulake ikka …

Veel

Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis
Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelishttp://www.valkiainen.ee/blogi
Juhtimiskoolitaja ja coach'i Veiko Valkiainen'i podcast “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis” vastab küsimusele: mida tähendab olla edukas juht? Podcasti “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis” algselt seatud küsimuseks, millele vestluste käigus vastuseid otsime, on: mida tähendab olla edukas juht? See võtmeküsimus on kogu juhtimispodcasti läbiv punane niit. Veiko missioon on toetada juhtidel ja meeskondadel saavutada soovitud eesmärke keskendudes tulemuslikkuse kasvatamisele läbi juhi ja tema tiimiliikmete mõtte- ja käitumismustrite muutmise. Podcast on koht, kus lisaks temale jagavad juhtimisteemadel oma mõtteid, teadmisi ja kogemusi Eesti erinevad tegevjuhid, tippsportlased, konsultandid-koolitajad ja teised juhtimisega lähedalt kokku puutuvad inimesed. Kuulake ikka!

Populaarsed

Hiljutised