Coachinguga tundetargemaks

JAGA:


Käesolev episood on järjekordne mõtisklus coachingu teemadel. Seekord arutlen valjult, mida tähendab olla tundetark ja mida tähendab emotsionaalne küpsus. Samuti mõtisklen, miks on oluline parem kontakt oma tundemaailmaga, kuidas see meie igapäevaelus väljendub ning mil moel me coachingus selle teemaga tegeleme.

“Emotsionaalne küpsus on ülioluline selleks, et paremini aru saada, mis minuga igal ajahetkel toimub, mis toimub minu sisemaailmas ja kuidas selle teadlikkuse pealt saaksin iseennast paremini juhtida. Lisaks, kui ma olen iseendaga paremini kontaktis, siis ma saan paremini ka aru, mis toimub nende inimestega, kes minu ümber on ja kuidas ma mõjutan neid inimesi, kuidas me üksteist mõjutame ning seeläbi saan paremini juhtida mitte ainult iseennast, vaid ka kogu seda seltskonda, kes minuga kokku puutub – on see siis minu meeskonnakaaslaste või minu lähedaste inimeste näol. Aga räägime natuke sellest, et mis siis on need sammud, kuidas seda tundetarkust iseendas hakata kasvatama. Kui aeg-ajalt iseendalt küsida, et mida ma siin ja praegu hetkel tunnen, siis võib esmapilgul tunduda, et seda on ju imelihtne öelda. Et mul on kerge näpp peale panna ja öelda, et ma tunnen vot seda tunnet. Aga kui ma palun seda oma coachitavatel teha, siis ega seda ei olegi nii lihtne teha. Tuleb välja, et see on üpris keeruline, sest me ei ole harjunud oma tunnetele ja emotsionaalsetele seisunditele näppu peale panema. Seega esimene samm oma emotsionaalse maailma paremaks teadvustamiseks ja sellega parema kontakti saavutamiseks ongi see, et küsida enda käest erinevatel ajahetkedel, mis on see, mida ma päriselt praegu tunnen? Püüa sellele tundele võimalikult täpne silt külge panna. Mis asi see on, mida ma hetkel tunnen? Oluline on veel tähele panna, et kõigepealt, veel emotsioonile eelnevalt, toimub meie kehas vastav füüsiline reaktsioon. Keha annab esimesena märku, isegi enne, kui emotsioon meile nö ratsionaalselt kohale jõuab, et miskit on meie füüsises toimumas. Ja see on hea koht, kus märgata neid muutusi kehas. Mida mu keha kogeb? Sellele järgnevalt saab küsida iseendalt, et mis tunne sellega kaasneb? Ja täpsemaks minnes võib isegi proovida seda tunnet erinevate nurkade alt määratleda. Minna natuke sügavamale, et aru saada, kas seal on veel mingi teised alatoonid, mis esmase tundepuhanguga kaasnevad. See aitab täpsemalt aru saada, millise emotsiooniga tegemist on. Lisaks on oluline pöörata tähelepanu ka sellele, mis oli see päästik või stiimul, mis mind käima tõmbas. Mis mind sellisel moel praegu reageerima pani, mis oli see käivitav jõud? Ja lõpuks saab siis ka selgemaks, mida see tunne mulle praegu öelda tahtis? Mis oli see sõnum, mida see emotsioon mulle tooma tuli? Mis on see tarkus, mida keha mulle tahab öelda selles olukorras? Mis asi see on, mida ma sellest tundest peaks kõrva taha panema, et adekvaatselt reageerida? Selles mõttes ei ole ükski emotsioon hea ega halb, pigem on küsimus selles, kas ma oskan seda emotsiooni enda jaoks õpetlikult tõlgendada ja õigeid järeldusi teha.” – Veiko Valkiainen

Kuulake ikka …

Veel

Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis
Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelishttp://www.valkiainen.ee/blogi
Juhtimiskoolitaja ja coach'i Veiko Valkiainen'i podcast “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis” vastab küsimusele: mida tähendab olla edukas juht? Podcasti “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis” algselt seatud küsimuseks, millele vestluste käigus vastuseid otsime, on: mida tähendab olla edukas juht? See võtmeküsimus on kogu juhtimispodcasti läbiv punane niit. Veiko missioon on toetada juhtidel ja meeskondadel saavutada soovitud eesmärke keskendudes tulemuslikkuse kasvatamisele läbi juhi ja tema tiimiliikmete mõtte- ja käitumismustrite muutmise. Podcast on koht, kus lisaks temale jagavad juhtimisteemadel oma mõtteid, teadmisi ja kogemusi Eesti erinevad tegevjuhid, tippsportlased, konsultandid-koolitajad ja teised juhtimisega lähedalt kokku puutuvad inimesed. Kuulake ikka!

Populaarsed

Hiljutised