Innovaatika #3: Parimad maasikad on ikka Eesti maasikad

JAGA:


Teadussaade „Innovaatika” on tagasi ja selles saates, järjekorranumbriga kolm, võtame jutuks maasikad. Need magusad, punased, suve parimat osa kuulutavad marjad meeldivad kõigile. Viimastel aastatel on aga palju olnud juttu sellest, mis kvaliteediga on Eesti maasikad, kui puhtad on meie maasikad ja kas kohalikku kasvatajat saab usaldada.

Lisaks sai maasikas, eriti Eesti maasikas, suure PR-põntsu, kui Maaleht suutis tõestada nii öelda maasikamaffia, kus Eesti oma maasika pähe müüdi Poolast tulnud marja – hinnavahe kuni 3 korda. Miks on Poola maasikas halvem kui Eesti oma? Põhjus seisneb selles, et lõunapoolsematelt aladelt tulnud maasikaid on rohkem taimekaitsevahenditega pritsitud.

„Mitte, et Poolas poleks seaduseid või reegleid, soojemas kliimas lihtsalt on rohkem kahjureid ja haiguseid ning Poolas on tootjatel lubatud kasutada oluliselt rohkem taimekaitsevahendeid kui Eestis. Eesti maasikatest tehtud proovides on kõik taimekaitsevahendite jäägid marjades olnud oluliselt lubatud normidest allpool. Ehk siis Eesti maasikas on kahtlemata tervisele kasulik, mitte kahjulik, isegi kui kasutatud on taimekaitsevahendeid,” selgitab Moor.

Maasikasortidest sõltuvalt on ka maasikas kas magusam või hapum, punasem või valgem. Lisaks erinevad maasikad valmimisaja poolest: on varajased, keskvalmivad ja hilised sordid. Tuleb panna tähele, mis maasikat kasvatada: kas sellist, mis hoiab hästi kuju või sellist, millest saab head toormoosi. Selge on aga see, et oma koduaias või maakodus kasvatatud maasikad on ikka need parimad. Maasikaid saab aga kasvatada ka väiksemal peenral või kasvuhoones. Uurime seda eksperdilt!

Stuudios on maasikatest ja peamiselt maasikate kasvatamisest koduaias rääkimas Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi aianduse osakonna dotsent Ulvi Moor. Saatejuht on ajakirjanik Martin Hanson.

Küsimuste, kommentaaride ja parandustega palume pöörduda toimetuse poole kirja teel, kirjutades aadressile [email protected].

Veel

Innovaatika
Innovaatika
Delfi teadussaade "Innovaatika" hakkab Delfi Tasku kanalis lahkama teadusmaailma põnevamaid tahke ja nüansse. Igas saates on külas üks Eesti tippteadlane, kes seletab saatejuhiga koos lahti ühe kindla teema teaduses. Saatesarja jooksul püüame lükata ümber nii mõnegi populaarteadusliku vale, kinnistada aga tõdesid, mis ei pruugi olla veel inimestele kohale jõudnud

Populaarsed

Hiljutised