#008: Jüri Arrak 80 – eesti kunsti grand old man

JAGA:


“Vanu kirju ei tohi kunagi redigeerida. Sa ei saa oma elulugu muuta. Sa ei saa oma mõtteid muuta. Pole mõtet ennast värvida parematesse värvidesse kui sa oled.”

Tervitused Palo Altost Californias. Minu nimi on Rainer Sternfeld ja see siin on kaheksas episood podcastist “Globaalsed eestlased”, kus minu eesmärk on luua mälupilt märkimisväärsetest eestlastest nii kodus kui mujal maailmas. Minu vestluskaaslaseks on täna 80. juubelit tähistav, eesti kunsti grand old man, kunstnik Jüri Arrak. Jüri on suurema osa oma elust elanud küll Eestis, väikse vahelepõikega Peterburis, kuid tema mõttemaailm on piirideta, ning tema teosed nii universaalsed, et patt oleks tema kogemustest mitte õppida.

Meie vestlus puudutab laia spektrit erinevaid teemasid:

– kuidas on ta säilitanud oma lapseliku uudishimu?
– Jüri eluperioodi Peterburis ja Viipuris Nõukogude sõjaväes, mis kujunes omamoodi tööorjuseks;
– kuidas mäetehnikumi haridusega Jüri Arrakust sai geoloogi asemel kunstnik, ning mis rolli mängis selles tema vend?
– kuidas leidis Jüri oma isikupärase stiili, mille järgi on kõik tema maalid äratuntavad?
– mis teeb teda õnnelikuks ning millised on olnud erinevad loomeetapid tema elus?
– president Lennart Meri portree saamisloost;
– millised mõjutused on isiklikul elul olnud tema loomingule?
– millal muutub bioloogiline elu vaheetapiks ning tehisintellekt võtab üle?
– mida ta soovib Eesti 100. sünnipäevaks?

Siin on minu vestlus globaalse eestlase, eesti kunsti raudvara ning suure inimese, Jüri Arrakuga, kellele ma soovin tugevat tervist ja jätkuvat elurõõmu. Head kuulamist!

Veel

Globaalsed eestlased
Globaalsed eestlased
Globaalsed eestlased” on uus veebisaade ehk podcast, eesmärgiga luua mälupilt Eesti mõtlejatest üle maailma, ennast avada ja üksteiselt õppida. Saatejuht Rainer Sternfeld, eesti ettevõtja Silicon Valleys. Üle poole oma pea saja-aastasest eksistentsist oleme elanud võõrvõimu all. Sellest ülejäänud ajal oleme vaba rahvana saanud kaks korda demokraatlikku ühiskonda, riiki ja majandust üles ehitada, ning viimase 25 aasta jooksul oleme näinud kiiret arengut nii kodus kui maailmas meie ümber. Eestlaste liikumine vabas maailmas on andnud võimaluse panna meid proovile tippkonkurentsis erinevatel elualadel. Saatekülalisteks on rahvusvahelisel areenil tegutsevad eestlased või eesti juurtega inimesed erinevatelt elualadelt – arstid, ettevõtjad, kunstnikud, poliitikud, heliloojad, sportlased jpt. Vestleme nende elust ja tööst ning dekonstrueerime saatekülaliste mõttemaailma, töömeetodeid, lemmikraamatuid, treeningkavasid, jne. Milline on olnud märkimisväärsete globaalsete eestlaste käekäik? Kuidas nad mõtlevad ja töötavad? Mida on nad edu nimel pidanud tegema, millest loobuma? Saate läbivateks teemadeks on lisaks ka Eesti käekäik, eestlus globaliseeruvas maailmas, meie ühiskondlik küpsemine ja vabaks kasvamine, ning mida saaks igaüks oma elus teha selleks, et rahvusvahelises konkurentsis võita? Teisisõnu, podcasti eesmärk on luua mälupilt Eesti mõtlejatest üle maailma Vabariigi 100. sünnipäeva eelsel ajajärgul. Kuula saateid teel tööle või kooli, sportides, köögis kokates või lennukis 10000 meetri kõrgusel pilvede kohal.

Populaarsed

Hiljutised