Järjekordses podcast’is “Ehitame maja” ei võta me ette mõnda konkreetset majaosa, mida ehitada või värvida või laduda. Me läheme külla Eesti ühele edukamale palkmajatootjale Hobbiton, et arutada seda, kuidas alustada perele palkmaja planeerimist, tellimist ja ehitamist.
Palkmajas elamine on seotud elustiiliga, seotud sooviga elada looduslikus ja hingavas keskkonnas. Kuid miks peaks valima palkmaja? Kuna majad ehitatakse täispuidust, siis on palkmajade niiskus alati ühtlane, see tähendab, et inimene tunneb end selles keskkonnas mõnusalt, magab hästi ja on õnnelikum. Lisaks on palkmaja ka energiasäästlik, kuna ei vaja elamiseks liiga kõrget sisetemperatuuri.
Palkmajaehitaja Hobbiton tegevjuht ja ekspordi müügijuht Andrus Prangli lisab, et tema on elanud palkmajas juba ligi 20 aastat. Tema kogemus näiteks ütleb, et palkides kokku pandud majas saab tubane temperatuur olla kuni 3 kraadi madalam, kui mujal ja ikka on mõnus olla.
“Kütan oma kodu kaminaga, kuuled kuidas puud praksuvad, toas on mõnus ja soe, kuid õhk on värske. Kui vaadata tänaseid palkmaju, siis need ei ole enam ammu need, mida me arvame. Tegemist on äärmiselt stiilsete ja modernsete ehitustega,” mainib Prangli.
Eesti müügijuht Ragner Lõbu aga lisab, et kui kõrgusse ei saa palkmajaga väga minna, siis suuruse osas ei ole eriti piiranguid, kahe korruseline mitmeliikmelise pere elamu on tavaline töö palkmajatootjale. Samas lisab Lõbu, et eestlane on ikkagi pragmaatik ja tellib pigem väiksema, kompaktsema hoone.
“Meie põhiturul Norras soovitakse ikka suuri maju, et saaks ikka pidada traditsioonilist koguperepüha või oleks niisama ilus läbi maja kaeda,” räägib palkmajaehitaja.
Hobbiton on valitud nii 2016, 2017 kui 2018 aastal Eesti parimaks käsitööpalkmajade tootjaks, mehed on oma firmas aastate jooksul projekteerinud ja ehitanud valmis 450 maja. Kuid kui arvestada kui pikalt peab metsast toodud puu kuivama, kui kaua võtab korralik ehitus, siis on see number igati eeskujulik.
Kõikide küsimuste, ettepanekute ja kommentaaridega palun pöörduda meie poole kirjalikult: [email protected]