Tarbimislaenud on mõeldud isiklikuks kasutamiseks ja võimaldavad rahastada erinevaid väljaminekuid. Neid saab kasutada näiteks ootamatute arvete maksmiseks, auto ostmiseks või unistuste puhkusereisi rahastamiseks. Peaaegu iga laenuandja Eestis pakub tarbimislaene.
Olulised mõisted:
- Tarbimislaen: Laen, mida kasutatakse isiklike vajaduste finantseerimiseks.
- Väikelaen: Väiksema laenusummaga tarbimislaen.
- Intressimäär: Protsent, mida maksate laenusummalt.
- Laenusumma: Summa, mille laenate.
- Laenuperiood: Aeg, mille jooksul tagasimakse toimub.
- Krediidi kulukuse määr: Kogukulud, mis sisaldavad intressimäära ja muid lisatasusid.
Tarbimislaenude eelised:
- Paindlikkus: Kasutage laenuraha vastavalt oma vajadustele.
- Kiirus: Sageli saadakse kiiruselt heakskiit ja raha kiiresti kätte.
- Mitmekesisus: Paljud laenuandjad pakuvad erinevaid tingimusi ja intressimäärasid.
Näited kasutusaladest:
- Uue auto ost
- Kodu remont
- Tehnika soetamine
- Puhkusereisid
Mõiste | Kirjeldus |
---|---|
Intressimäär | Protsent, mida maksate laenusummalt |
Tagasimakseperiood | Aeg, mille jooksul laen tagasi makstakse |
Krediidi kulukuse määr | Kogukulud, mis sisaldavad intressi ja tasusid |
Kui otsid endale sobivat ja soodsat tarbimislaenu, on oluline võrrelda erinevaid pakkumisi põhjalikult. Erinevatel laenuandjatel on erinevad tingimused, seega süvene hoolega.
Laenude erinevused
Selles osas käsitletakse erinevaid laenutooteid, mida saab kasutada tarbimise finantseerimiseks. Igal laenutootel on oma eelised ja puudused, mille abil saab leida endale sobiva lahenduse.
Kiirlaenud ja väikelaenud
Kiirlaenud on lühiajalised, sageli mõne nädalaga tagasimakstavad laenud. Neid kasutatakse tavaliselt kiire raha vajaduse korral. Kiirlaenud on mugavad ja neid saab taotleda interneti teel. Intressimäärad on kõrgemad ning tagasimakseperioodid lühemad.
Väikelaenud on suuremate summadega ja pikema tagasimakseajaga laenud, võrreldes kiirlaenudega. Need ei nõua tagatist ja neil on madalamad intressimäärad. Kõige sagedamini kasutatakse neid tarbimisvajaduste ja ootamatute kulude katmiseks.
Järelmaks ja hüpoteeklaen
Järelmaks on laenutoode, mida kasutatakse suuremate ostude, nagu elektroonika või mööbli, finantseerimiseks. Ostetud ese ise on tagatiseks. Järelmaksu intressimäärad on sageli madalamad kui kiirlaenudel, jaotades kulud pikema aja peale.
Hüpoteeklaen on pikaajaline laen, mida kasutatakse kinnisvara ostmiseks. Laen ise on tagatud ostetava kinnisvaraga. Intressimäärad on madalad, kuid lepingutasu ja muud seotud kulud võivad suurendada laenukulu. Need laenud eeldavad head krediidiskoori ja püsivat sissetulekut.
Autolaen ja terviselaen
Autolaen on spetsiaalne laenutoode, mida kasutatakse auto ostmiseks. Auto toimib tagatisena. Intressimäärad jäävad keskmisteks ja laenutingimused varieeruvad sõltuvalt laenuandjast. Tavaliselt tuleb arvestada ka lepingutasudega.
Terviselaen on mõeldud meditsiiniliste kulude katmiseks, näiteks operatsioonide ja hambaravi jaoks. Need laenud on tihti tagatiseta ning laenutingimused võivad sõltuda tervisenäitajate kindlustusest ja laenuvõtja krediidiskoorist.
Refinantseerimislaen
Refinantseerimislaen on laenutoode, mis võimaldab olemasolevaid laene parematel tingimustel refinantseerida. Eesmärgiks on vähendada igakuiseid makseid või intressikulusid. Laene refinantseerides saab kombineerida erinevad laenud üheks, tehes tagasimaksed lihtsamaks ja soodsamaks.
Refinantseerimislaene kasutatakse sageli, kui olemasolevatel laenudel on kõrged intressid või ebasoodsad tingimused. See võib aidata parandada teie krediidiskoori ja vähendada laenukoormust pikema perioodi jooksul.
Laenu taotlemine
Laenu taotlemisel on teada mitmeid samme ja tingimusi, mida tuleb järgida, et tagada edukas laenuprotsess. Allpool on toodud ülevaade laenutaotluse esitamisest, laenulepingust ja kohustustest, tagasimaksete struktuurist ning laenukalkulaatoritest ja tööriistadest.
Kui on kiiresti raha vaja siis leia soodsaim kiirlaen siit.
Laenutaotlus
Laenutaotluse esitamine algab tavaliselt online-vormi täitmisega. Siin tuleb teil esitada isiklikud andmed, nagu nimi, elukoht ja sissetulek. Lisaks peate esitama dokumendid, nagu pass ja tuludeklaratsioon.
Pärast vormi täitmist tehakse krediidikontroll, et hinnata teie krediidiajalugu ja võimekust laenu tagastada. Krediidivõimekus määratakse peamiselt teie sissetuleku ja olemasolevate kohustuste põhjal. Kui kõik tingimused vastavad nõuetele, saate esitada taotluse summas, mis vastab teie vajadustele.
Laenuleping
Kui laenutaotlus on heaks kiidetud, järgneb laenulepingu sõlmimine. Laenulepingus määratakse kindlaks kõik olulised tingimused, nagu intressimäär, kuumakse ja makseperiood.
Lepingus fikseeritakse ka laenu tagasimaksete summa ja krediidi kulukuse määr. On tähtis hoolikalt läbi lugeda kõik laenulepingu tingimused, et vältida võimalikke probleeme tulevikus. Samuti on oluline mõista oma kohustusi ja tagada, et teil on piisavalt rahalisi vahendeid iga kuu laenumaksete tegemiseks.
Tagasimaksmine
Laenude tagasimaksete struktuur varieerub sõltuvalt laenutüübist ja lepingutingimustest. Kõige tavalisem on fikseeritud kuumaksed, kus intress ja põhiosa makstakse tagasi kindlaksmääratud aja jooksul.
Laenu tagasimaksete summa võib sisaldada ka täiendavaid tasusid, sõltuvalt laenulepingu tingimustest. Mõnel juhul on võimalik refinantseerimine, mis tähendab, et te saate oma olemasoleva laenu refinantseerida soodsamatel tingimustel, muutes nii makseperioodi jääki kui ka uue kuumakse suurust.
Laenukalkulaatorid ja Tööriistad
Laenukalkulaatorid ja muud tööriistad on kasulikud, kui soovite võrrelda erinevaid laenupakkumisi ja arvutada oma igakuiste maksete suurust. Kalkulaatori abil saate sisestada soovitava laenusumma, intressimäära ja maksuperioodi, et näha oma potencialset kuumakset.
Need tööriistad aitavad teil paremini mõista krediidi kogukulukust ja planeerida oma finantse. Kasutades erinevaid kalkulaatoreid ja tööriistu, saate teha informeeritud otsuseid ja valida sobiva laenu, mis vastab teie finantseesmärkidele.