Seekordse podcasti “Ausad mehed” episoodi külaliseks on eestlastele tuntud ja hinnatud Tartu Ülikooli ajuteadlane, ja psühholoog, arvutusliku neuroteaduse ja tehisintellekti kaasprofessor Jaan Aru, kes on ise ühes artiklis öelnud et “Teadlased on erinevad ja teevad teadust erinevatel põhjustel. Tema aga teeb teadust, sest tema “narkootikumiks” on tunne, et on lahendamas mingit teaduslikku mõistatust, leidmas teaduslikku kulda.”. Ta alustas oma õpinguid just psühholoogia alal Berliinis Humboldti ülikoolis. Hiljem omandas doktorikraadi Max Plancki aju-uuringute instituudis Frankfurdis. Oma teadustöö eest on ta pälvinud Barbara Wengeleri auhinna, Presidendi noore teadlase preemia ja teaduse populariseerimise auhinna.
Jaan on tähelepanupsühholoogiat ja teadvuseteadust käsitleva raamatu “Tähelepanu ja teadvus” kaasautor, lisaks on ta avaldanud populaarteaduslikke artikleid ja raamatu “Ajust ja arust”.
Alates aastast 2019 on Jaan Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liige. Samuti on ta maha pidanud mitu erinevat loengut TEDx raames rääkides videodes teemadel nagu miks me magame; kas loovuse klots on alles ja ajust tundeni. Täna võtame ette hunnik erinevaid teemasid ja ma katsun omalt poolt Teha kõik, et juhtida sind kuulaja läbi võimalikult loogilise ja detailse teekonna inimese ajju ja sisemusse, et mõista mismoodi me töötame ja miks ning kuidas me midagi üldse teeme.
Head mõtted Jaanilt:
“Me peame otsima seda teemat, mis paneb meid seesmiselt põlema.”
“Aju on aluseks kõigele sellele, mida me vaimselt teha suudame. Kõik ideed, mõtted, tunded ja emotsioonid on tegelikult ajus.”
“Meie kõigi ajus on potentsiaal ja oskus kombineerida ideid ja midagi ära teha. Me kõik oleme võimelised midagi uut ja erakordset välja mõtlema või looma.”
“Kui me tahame, et meie aju areneks, tuleb meil Teha pisut neid asju, mis on ajule rasked. See võib olla nii füüsiline tegu, vaimnet tegu vms. Mõte on selles, et paljud inimesed istuvad autopiloodis, kus tehakse asju, mis on lihtne ja mugav. Aga just seda rasket tuleks teha.”
“Meie aju on laisk ja ei ole tegelikult mõeldud mõtlemiseks või suurte asjade tegemiseks.”
“Nutitelefonid ja nutimaailm on nagu välismaailm, mis tungib meie motivatsioonisüsteemi ja dikteerib meile, mida tuleks teha aga seda me ometi ei taha, eriti väikelaste puhul.”
“Mis vahe on teadvusel ja alateadvusel? Teadlaste jaoks on alateadvus teadvustamata teadvus. Need on lihtsalt ajuprotsessid, kus me inimestena teadlikult kaasa ei löö. Alateadvuses ei ole midagi müstilist ega salapära nagu paljud meist arvavad.”
“Teadvus on tunne olla keegi, see on see, mis te näete ja kuulete. See on see, mida näete, teie oma teie perspektiivist. Kui teadvuse ära võtaksime, siis ei oleks midagi, sest teie oletegi teadvused.”
“Ilma teadvuseta oleksime lihtsalt täiesti mõtetud kehad.”
“Alati jääb küsimus, kas me elame msimulatsioonis? Meid ümbritsev maailm on justkui väline, kuid saame täna teaduse läbi öelda, et see kõik on meie sees. Kas see on siis reaalne?”
“Selleks, et saavutada meelerahu või olla parem inimene, selleks ei pea ilmtingimata mediteerima. Igale inimesele ei sobi meditatsioon.”
“Kas multitaskida või mitte, on kunst tunda oma aju, et mida ja millist viisi mingis situatsioonis kasutada.”
“Intuitsioon on ülivõimas teadvuse väline töötlus. Intuitsioon muutub paremaks nendes valdkondades, millega on inimene väga palju seotud olnud ehk praktiseerinud.”
“Kindel on see, et mul on üks elu, see mida praegu elan. Teised ja järgmised elud, ma täna seda kinnitada ei saa, seega on minu elu mõte ja eesmärk võtta sellest ühest elust maksimaalne.”
NB! Kui tunned, et soovid “Ausad mehed” podcasti tegemisi toetada, siis saad seda teha järgnevale konto kaudu. Iga summa aitab, aitäh! Konto, millele toetust saata:
IBAN: LT123250047489114256
BIC: REVOLT21
SAAJA: Chris Kala
Ausad Mehed:
www.chriskala.com
www.ausadmehed.ee
Facebook:
www.facebook.com/podcastausadmehed/
www.facebook.com/chriskkala