21.01.22 Imeline Teadus. ESTCube`i teine tulemine ja karusid tulvil metsad

JAGA:


21. jaanuari Imelise Teaduse saates on kaks jutuajamist nagu ikka. Kõigepealt teeme juttu Hans Terasega, kes on kuu alguses esitletud Eesti satelliidi ESTCube-2 (pildil) projektijuht. Tehiskaaslane peaks kosmosesse 600 km kõrgusele orbiidile lendama aasta teisel poolel ja selle pardal on mitu teaduslikku eksperimenti. Olulisim neist on nn plasmapidur. Katsetatakse, kas Maa ionosfääris oleks võimalik seda pidurit kasutada satelliitide liikumise aeglustamiseks. Aeglustamist on vaja selleks, et satelliidid pärast oma tööaja lõppu rutem Maa atmosfääri kukkuda saaksid, kus need ära põlevad. Praegu satelliite niisuguse pidurdussüsteemiga varustatud ei ole, vaid need jäävad juhitamatute vrakkidena kosmosesse.

Teises intervjuus räägime aasta loomast – tänavu on selleks pruunkaru. Karu-teemalistele küsimustele vastab Tallinna loomaaia kauaaegne direktor Mati Kaal, kes aastakümneid tagasi noore teadlasena aktiivselt karundusega tegeles. Karusid on tänaseks Eestis väga palju, ligi tuhande ringis, mis on umbes kaheksa korda rohkem kui ajal, mil Mati Kaal pool sajandit tagasi oma teadustöid tegi.

Saatejuht on Madis Aesma.

Veel

Äripäeva raadio
Äripäeva raadiohttps://www.aripaev.ee/raadio
Eesti juhtiva majanduslehe raadio, kus teemaks päevakajalised majandus- ja poliitikateemad ning praktilised soovitused nii isikliku, ettevõtte edu kui rikkuse kasvatamiseks.

Populaarsed

Hiljutised