19.12.23 Cleantech: taastuvenergia võidukäik nõuab salvestust ja elektrivõrgu tasakaalustamist

JAGA:


Seekordses Äripäeva raadio rohetehnoloogiasaates “Cleantech” räägime Eesti elektrivõrgu tulevikust olukorras, kui sinna lisandub väga palju taastuvenergiat. Kui palju sellest saame me salvestada ja kui suur osa on elektrivõrgu tasakaalustamisel ning kuidas seda kõike teha. Eestil on eesmärk 2030. aastaks toota aastas sama palju taastuvelektrit, kui me seda ka kasutame, aga kuidagi peab süsteem olema tasakaalus. Teemat avavad Energiasalv Pakri tegevjuht Peep Siitam ja Futugridi kaasasutaja Leino Schnur.

Leino Schnur on ettevaatlik vaadates aastasse 2030 ja olukorda, kus me toodame sama palju kui tarbime. “Külmal talvepäeval ka tõenäoliselt tuulik seisab. Siis kui me tarbime, siis on suured puudujäägid ja siis kui puhub tuul ja päike paistab, siis on suured ülejäägid. Ma ei oska praegu öelda, kas Soome ja Läti läbi välisühenduste tahavad võtta vastu meie ülejääki või me peame hakkama jõuga neid päikesepaneele ja tuulikuid seisma. Räägitud on 5000 megavatist, Soome suudame saata 1000 megavatti, Lätti umbes 2500. Eesti tarbimine sellel hetkel ei ole kindlasti tipus.” on Schnur murelik.

Täpsemalt Eesti tulevikuenergiast, salvestusest ja tasakaalustamisest saab kuulata juba saatest. Saatejuht on Mart Valner.

Fotol: Leino Schnur. Autor: Mart Valner

Veel

Äripäeva raadio
Äripäeva raadiohttps://www.aripaev.ee/raadio
Eesti juhtiva majanduslehe raadio, kus teemaks päevakajalised majandus- ja poliitikateemad ning praktilised soovitused nii isikliku, ettevõtte edu kui rikkuse kasvatamiseks.

Populaarsed

Hiljutised