10.04.20 Kuum tool: kriisi väärtus on, et näeme peeglist, kes me tegelikult oleme

JAGA:


Skandinaavia tõmme jääb kriisi tagajärjel nõrgemaks ning selleks, et ettevõtted järgmises kriisis upakile ei kukuks, tuleb teha ära otsus, et teadus on ettevõtluse üks alustest, rääkis juhtimiskonsultant Mait Raava saates “Kuum tool”.

“Mis on ju Eesti majanduse probleem on väike kasumlikkus, eriti eksporditurgudel. Oleme valdavalt odav tööjõud Skandinaavia suunal. Seetõttu ei ole üldse üllatav, et raha kiiresti otsa lõpeb,” lausus Raava.

Kui vaadata maailma, siis suured ettevõtted suudavad seda, ehk nii-öelda “istutakse rahas”. See on aga ainult võimalik, kui innovatsioon toob suure kasumlikkuse. “Sellest kriisist õpime küll selgeks, et ettevõttel peab olema kasumipuhver. See saab juhtuda ainult eeldusel, kui ettevõte on innovatsioonis oma valdkonna tipp, innovatsiooniliider.”

Seetõttu peavad tema sõnul Eesti ettevõtjad mõtlema, mis valdkonda tunnevad nad nii hästi, kus saavutada eelis. Mõtteviisilt tuleb tema sõnul muutuda regionaalsest ettevõttest, nagu valdav osa ekspordiettevõtteid on, globaalseks ettevõtteks. Või kui seda ei suudeta, siis jääda lokaalseks.

“Selline flirtimine enam ei pea, et me siin lähiturul justkui suudame jääda samasse heasse positsiooni nagu seni oleme olnud, kuna see on tulnud odavama tööjõu ehk sisendkuludega. Sellega ei ole võimalik kasumit teenida,” lisas ta.

“Ma hoian pöialt, et võimalikult paljud ellu jääksid, aga selleks, et pikemas perspektiviis tõhusalt tegutseda – see on hoopis teise tasandi liiga, kus peame oma ettevõtetega mängima.”

Seetõttu on tema sõnul ülimalt tähtis, et Tartu Ülikool jõuaks maailma saja parima ülikooli sekka. “Selle kriisi väärtus on, et näeme peeglist, kus me paikneme. Positiivne pool on, et me teame, kus on lahendused. Neid tuleb lihtsalt teha, ükskõik kui valus see on. Homne maailm ei ole enam endine.”

Ettevõtete juhid peavad järjepanu maadlema viirusest tingitud probleemide sasipuntraga ning olukorra teeb sedavõrd keerulisemaks, et pea kõike seda peab tegema kaugvaatest ehk otsese kontaktita. Üks hetk aga saab see tervisekriis otsa, peab saama. Saates “Kuum tool” rääkisime, kuidas tegutseda kiiresti ning targalt olukorra normaliseerudes, et stardipositisoon oleks võimalikult hea. Samuti arutlesime, kuidas motiveerida töötajaid, kohaneda kaugtööga ning sättida äril sihti. Raava sõnul tuleks näiteks võtta selge fookus Hiina peale. Miks nii, kuuleb saatest.

Veel

Äripäeva raadio
Äripäeva raadiohttps://www.aripaev.ee/raadio
Eesti juhtiva majanduslehe raadio, kus teemaks päevakajalised majandus- ja poliitikateemad ning praktilised soovitused nii isikliku, ettevõtte edu kui rikkuse kasvatamiseks.

Populaarsed

Hiljutised