05.12.23 Kasvupinnas: Teraviljast munani – mis toimub turul?

JAGA:


Aasta viimases Kasvupinnase saates kuulame kahte salvestust konverentsilt “Põllumajanduse Äriplaan 2024”. Esimesena selgitab teraviljakasvatuses ja viljaäris toimuvat Põllumeeste Ühistu KEVILI juhatuse liige Hannes Prits. Saate teises osas jagab munatootmise tagamaid DAVA Foods Estonia AS juhatuse liige Allan Tohver.

Põllumeeste Ühistu KEVILI juhatuse liige Hannes Prits nendib, et teraviljaturg on keeruline ja mõjutajaid on mitmeid. “Eesti viljaeksporti mõjutab Aafrika ja Aasia – oleme viimased laevad teinud just sinnakanti. Need on väga head turud ja neile sobib meie vilja kvaliteet. Ka Venemaal ja Ukrainas toimuv mõjutab turgu. Venemaal saadakse järjest suuremaid saake ja selle kasvu vastu me ei saa, isegi kui me statistikat uskuda ei taha. Ka sõda mõjutab – kui sõda algas, oli selle mõju hindadele meeletu, hetkeline ja hinnad kerkisid. Inimesed ise ja turud tervikuna aga harjuvad kõigega ning nüüd oleme jõudnud sinnamaale, kus börsil toimuvat sõda otseselt ei mõjuta. Sõda on hindadesse juba siise arvestatud,” ütles Kevili juht.

DAVA Foods Estonia AS juhatuse liige Allan Tohver toob välja Eesti ja maailma munatootmise peamised murekohad – ebavõrdse konkurentsiolukorra, mahud, tööjõu, linnuhaigused ning suure investeeringuvajaduse, et täita järjest kasvavaid loomade heaolu ja keskkonnanõudeid.
„Munade puhul on isegi kümnesendine hinnaerinevus määrav,“ iseloomustas Tohver olukorda. Lisaks on konkurents teiste maade tootjatega raskendatud toetusskeemide erinevuse tõttu. „Meie toetusi ei saa, aga Läti teine munatootja rääkis kahe miljoni euro suurusest toetusest. Hinnavahet annab ka välismaiste tootjate soov hoida oma turuosa Eestis.”

Foto: DAVA Foods Estonia AS juhatuse liige Allan Tohver ja Põllumeeste Ühistu KEVILI juhatuse liige Hannes Prits. Autor: Oleg Hartsenko

Veel

Äripäeva raadio
Äripäeva raadiohttps://www.aripaev.ee/raadio
Eesti juhtiva majanduslehe raadio, kus teemaks päevakajalised majandus- ja poliitikateemad ning praktilised soovitused nii isikliku, ettevõtte edu kui rikkuse kasvatamiseks.

Populaarsed

Hiljutised