02.11.22 Äripäeva TOP: poliitika tapab puidutööstust

JAGA:


Äripäeva TOPi saate seekordne teema on puidutööstuse TOP. Stuudios on puidutööstuse TOPi seitsmenda ettevõtte Vara Saeveski juht Tiit Nilson (vasakul) ning KPMG juht ja audiitor Andis Jegers. Saatejuht ja foto autor on Sigrid Kõiv.
Puidutööstus võib pakkuda tuhandeid töökohti ning olla enim automatiseeritud ja kõige jätkusuutlikum tööstusharu, ent sektori suurimad riskid tulevad sisepoliitikast.
Tiit Nilson kuulas peaminister Kaja Kallase intervjuud ja ütles, et kurb hakkas. Peaminister olla seal öelnud, et kõige suuremad heitetootjad on metsamajandus, põllumajandus ja transport, kuid kahe viimasega ei saa midagi teha. Ent metsamajanduses tuleb süsiniku sidumist suurendada.
„Hea küll, lõpetame metsa raiumise ära, kas meie metsad seovad siis saja aasta pärast rohkem süsinikku? Kõige rohkem seob süsinikku kasvav noor mets. Ja kõige parem on see, kui me saame teha toote, kus süsinik säilitatakse aastakümneteks,“ räägib Nilson. Tähtis pole see, kui palju me metsa raiume, vaid see, kui palju me seda uuendame, et ka järgmistel põlvkondadel oleks võtta raieküpset metsa.
„Kui tooret ei ole, siis tööstus ei tööta,“ ütleb puiduettevõtet 30 aastat üles ehitanud mees.
Andris Jegersi hinnangul tehakse poliitikat valimistest valimisteni ning pikka plaani pole. Konkurentsivõime säilitamiseks tuleb ka puidutööstustel kõvasti investeerida. Seda saab teha keskkonnas, kus võib kindel olla, et äriplaanid toimivad ka 15 aasta pärast. Mitte nii, et ettevõte avastab viie aasta pärast, et läheb pankrotti, sest investeeritud on valesti või riik pole loonud keskkonda, kus ettevõtted saavad edukalt tegutseda. „Meie puidutööstus kaotab konkurentsivõimet, sest kõik teised mujal maailmas tegelevad sellega,“ ütles audiitor. Jegers soovitab asetada kaalukaussidele hea töökoht ja vaade metsamajakese aknast ning vaadata siis, kumb kaalub kumma üles.

Veel

Äripäeva raadio
Äripäeva raadiohttps://www.aripaev.ee/raadio
Eesti juhtiva majanduslehe raadio, kus teemaks päevakajalised majandus- ja poliitikateemad ning praktilised soovitused nii isikliku, ettevõtte edu kui rikkuse kasvatamiseks.

Hiljutised