“Teaduspõhine inimene muutub fundamentalistiks hetkel, kui väidab, et teab tõde, samuti nagu fundamentalistist usklik. Siiski peaks ju teaduse vundamendiks olema mitteteadmine ja see, et kõik on ümberlükatav, ka see, mida me täna teame,” kirjutas oma arvustuses Von Krahli teatri etendusele “Fundamentalist” Kaja Kann (Edasi, 15.12.21) [1].
“Fundamentalistid on inimesed, kes vajavad ühel või teisel põhjusel täit kindlust. Usufundamentalistid arvavad, et nemad teavad tõde ja kõik teised eksivad, teadusfundamentalistid arvavad, et nemad teavad tõde ja kõik teised eksivad. Mõned kõige sõjakamad ateistid on põhimõtteliselt teadusfundamentalistid. Ülejäänud inimesed on aga peaaegu kõik mingil määral agnostikud,” sekundeerib talle klipis “Lõppude lõpuks oleme kõik agnostikud” [2] Briti bioloog Rupert Sheldrake, kelle 1981. aastal ilmunud raamatu “Uus eluteadus” tollane ajakirja Nature peatoimetaja teadusfundamentalist John Maddox tuleriidale tahtis saata [3].
Tähenduse teejuhtide 214. vestlusringis vestlesime lavastaja Marta Aliide Jakovski ja näitleja Erki Lauriga “Fundamentalistist” ja fundamentalismist.
Peatse kohtumiseni!
H.
——————————————
[1] edasi.org/106742/teatriarvust…
[2] youtu.be/Ad0Kkbpjjy4?si=BfSNW…
[3] youtu.be/-ZGj6XgJ3C4?si=BdX0o…
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.