Elektri-Hummer pole kuskilt otsast keskkonnasõbralik sõiduk, kuna kaalub sama palju kui kolm kompaktset pereautot kokku, tõdetakse “Autojuttude” saates.
Uute autode tühimass kasvab mühinal ja elektripööre annab sellele hoogu juurde. Säärasel “rasvumisel” on aga negatiivsed mõjud nii sõiduomadustele kui keskkonnale, kusjuures need mõjud võivad olla arvatust suuremad.
Äärmusliku näite sellest, kuhu võib autonduses viia üksnes kütuseliigile ning võimsus- ja dünaamikanäitajatele keskendumine, pakubki USA-s müügile jõudnud elektriline Hummer. Viis ja pool meetrit pikk, 2,2 meetrit lai ja kaks meetrit kõrge pikap evib 1000 hobujõudu ja suudab kiirendada paigalt sajani umbes 3,5 sekundiga. Sama mündi teiselt küljelt leiame aga tervelt 4,1 tonnini küündiva tühimassi, mis tähendab lisaks muule, et Euroopas seda B-kategooria ehk sõiduauto juhiloaga tüürida ei tohi. Särtsu-Hummeri 212 kilovatt-tunnine aku, mille tootmiseks on kaevandatud haruldasi metalle, kaalub ise rohkem kui paljud autod, kuhu mahub samamoodi viis inimest, ent Hummer kulutab kogu oma kasutusaja jooksul tunduvalt rohkem erinevaid materjale ning koormab taristut nagu mõni veok.
Kõigest sellest – ja paljust muustki – Äripäeva raadio autosaate seekordses episoodis räägitaksegi. Saatejuht Karl-Eduard Salumäe vestluskaaslaseks on tehnikaportaali Accelerista peatoimetaja Veli Valentin Rajasaar.
Kahepeale võetakse kilode kuhjumise põhjused pulkadeks ning nenditakse, et need ei ole ainult halvad. Aga saaks oluliselt paremini, kui poliitikud ja tarbijad survestaksid autotootjaid kergusele. Vaikselt ongi autode tühimass laiemalt kõneaineks saamas, kaalu komponenti kavandatakse ka Eestis kujundamisel olevasse automaksu, kuid inimeste teadlikkuse tõstmisega tuleb veel vaeva näha, leitakse saates.
Lisaks kõlab saates nending, et Eestis kohtab jätkuvalt tihti suhtumist: mida rohkem, seda uhkem. Juttu tuleb sellestki, et kergemad autod pakuvad vägevamat sõiduelamust, ükskõik kui vähe mõni seda kuulda võib tahta.
Foto: SWNS/Scanpix