Kas valida väikelaen või kiirlaen?

JAGA:

Väikelaen või kiirlaen: kumb on parem valik?

Kui oled otsustanud võtta laenu, siis on oluline valida endale sobivaim laenutüüp. Kõige sagedamini kaalutakse väikelaenu ja kiirlaenu vahel. Mõlemal laenutüübil on omad plussid ja miinused, seega on oluline teada nende erinevusi ning valida endale sobivaim variant.

Väikelaenu eelised ja puudused

Väikelaen on laen, mida saab võtta tagatisega või tagatiseta. Väikelaenu tagatis võib olla kinnisvara, sõiduk, väärtpaber või muu vara. Tagatiseta väikelaen on aga kättesaadav ainult hea krediidiajalooga inimestele. Väikelaenu intressimäär on tavaliselt madalam kui kiirlaenu oma, kuid see sõltub laenuandjast ja laenuperioodist. Lisaks on väikelaenu tagasimakseperiood pikem kui kiirlaenul, mis võimaldab laenu kogusummat mugavamalt tagasi maksta.

Väikelaenu eelised:

  • Madalam intressimäär võrreldes kiirlaenuga
  • Pikem tagasimakseperiood
  • Võimalus võtta laenu tagatisega või tagatiseta

Väikelaenu puudused:

  • Tagatiseta väikelaen on kättesaadav ainult hea krediidiajalooga inimestele
  • Väikelaenu taotlemine võib olla aeganõudvam protsess

Kiirlaenu eelised ja puudused

Kiirlaen on laen, mida saab võtta tagatiseta. Kiirlaenu intressimäär on tavaliselt kõrgem kui väikelaenu oma, kuid see sõltub laenuandjast ja laenuperioodist. Kiirlaenu kogusumma tuleb tagasi maksta tavaliselt lühikese aja jooksul, mis võib olla stressirohke. Kiirlaenu eeliseks on aga see, et seda on võimalik saada kiiresti ning ilma tagatiseta.

Kiirlaenu eelised:

  • Kiire laenutaotluse menetlemine ja raha saamine
  • Tagatiseta laen

Kiirlaenu puudused:

  • Kõrgem intressimäär võrreldes väikelaenuga
  • Lühike tagasimakseperiood, mis võib olla stressirohke

Laenutaotlus ja laenulepingu tingimused

Laenutaotluse esitamine internetis

Laenutaotluse esitamine internetis on mugav ja kiire viis laenu taotlemiseks. Enne taotluse esitamist veenduge, et olete tutvunud erinevate laenupakkujate tingimustega ning valinud endale sobiva laenuandja. Laenutaotluse esitamiseks peate täitma vajalikud väljad ning esitama oma isikuandmed, sissetuleku ja kulude kohta teavet. Laenuandja võib nõuda ka täiendavat dokumentatsiooni, nagu palgatõend või pangakonto väljavõte.

Laenulepingu tingimused ja kulud

Enne laenulepingu sõlmimist tutvuge hoolikalt laenulepingu tingimustega. Olulised tingimused, mida tuleks kindlasti arvestada, on krediidi kulukuse määr, lepingutasu, haldustasu, kogusumma, tasud, laenuperiood, tagasimakseperiood, laenusumma, laenulimiit, laenusummad, tagasimaksed ja laenu tagasimaksmine.

Krediidi kulukuse määr on näitaja, mis annab ülevaate laenu tegelikust kogukulust. Lepingutasu on tasu, mida laenuandja võib küsida laenulepingu sõlmimisel. Haldustasu on tasu, mida laenuandja võib küsida laenu haldamise eest. Kogusumma on laenusumma ja kõigi tasude summa kokku. Tasud võivad sisaldada erinevaid teenustasusid, näiteks lepingu muutmise tasu või viivisintressi.

Laenuperiood on aeg, mille jooksul peate laenu tagasi maksma. Tagasimakseperiood on aeg, mille jooksul peate laenu tagasi maksma. Laenusumma on summa, mida laenuandja on valmis laenama. Laenulimiit on maksimaalne summa, mida laenuandja on valmis laenama. Laenusummad on summad, mida saate laenuandjalt laenata. Tagasimaksed on summad, mida peate laenu tagasi maksmisel tagasi maksma. Laenu tagasimaksmine on protsess, mille käigus maksate laenu tagasi laenuandjale vastavalt lepingus kokkulepitud tingimustele.

Veenduge, et olete tutvunud kõigi laenulepingu tingimustega ning mõistate täielikult laenu kulukust ja tagasimakseperioodi.

Laenuandjad ja nende pakkumised

Eesti laenuandjad

Eestis on mitmeid laenuandjaid, kes pakuvad erinevaid laenutooteid. Mõned tuntumad laenuandjad on Bondora, Credit24, Ferratum, MoneyZen, Creditea, SMSRaha ja Laen.ee. Samuti pakuvad laenutooteid ka Laenatargalt.ee, Coop Pank, SEB ja Luminor.

Iga laenuandja pakub erinevaid laenutooteid, näiteks väikelaenud, tarbimislaenud, autolaenud ja ärilaenud. Enne laenu taotlemist on oluline tutvuda erinevate laenupakkumistega ning valida endale sobivaim.

Laenupakkumiste võrdlus

Laenupakkumiste võrdlemine on oluline, et leida endale sobivaim laenupakkumine. Laenupakkumisi saab võrrelda intressimäärade, laenusummade, tagasimakseperioodide ja muude tingimuste alusel.

Kui soovid võrrelda erinevaid laenupakkumisi, siis võid kasutada erinevaid võrdlusportaale, nagu näiteks RahaGuru.ee ja Laenatargalt.ee. Samuti võid võrrelda laenupakkumisi otse laenuandjate kodulehtedel.

Tagatiseta kiirlaenud on tavaliselt kõrgema intressimääraga kui teised laenud ning seetõttu tasub enne laenu taotlemist hoolikalt läbi mõelda, kas kiirlaen on tõesti vajalik ning kas on võimalik selle tagasimaksmisega toime tulla.

Veel

Hiljutised