#109 Jaak Kikas ja Tanel Tammet, "Meie põhiülesanne"

JAGA:

“Meie põhiülesanne on välja kannatada pinge nende vastandite vahel. Need on ida ja lääs (nagu neid alguses mõisteti) või romantism ja valgustus või ka põhi ja lõuna. Üldisemalt, akadeemilises võtmes ütleksin praegu: rangus ja kujutlusvõime — meie ülesanne on see pinge välja kannatada,” ütleb Richard Tarnas ühes meie kanalil eksponeeritud videoklipis [1].

“Dostojevski [2] annab mulle rohkem kui ükskõik milline teadlane, rohkem kui Gauss,” olevat öelnud Albert Einstein [3]. Jaagu ja Taneliga reduktsionismist ja holismist peetud vestluse lõpus (105. minut) uurisingi ma mõlemalt stuudiokülaliselt, mida Einstein selle lausega mõelda võis. “Einstein on öelnud ka seda, et teadlasel ei ole halvemat omadust kui fantaasia puudus,” kostis selle peale Jaak. “Võib-olla peab ta Gaussi all silmas mingeid konkreetseid matemaatilisi teadmisi, teisel pool on siis kunstiline ilmutus, mis võib fantaasiat rohkem stimuleerida. Seal on rohkem vabadust ja võimalusi, mida mööda edasi kulgeda,” jätkas ta samas.

“Kunst mõjutabki inimest rohkem kui konkreetsed teadmised,” sekundeeris talle Tanel (107. minut), “või sellised hästi lihtsad piiratud mehhanismid. Ta ongi selleks tehtud. See on tema olemus, ta on evolutsioneerunud selleks, et meid mõjutada. See on kõige efektiivsem viis seda teha.”

Tsiteeritud lõpuminutid võtavadki ligi kahetunnise jutuajamise tuuma kenasti kokku.

Head kuulamist!

H.

—————————————

[1] www.youtube.com/watch?v=u8qmythWrDs&list=PLhpEK-_b7mfHcnieHphuIr0G_cPk4ssFG&index=2

[2] www.youtube.com/watch?v=ix6Xm_pj1Ak&list=PLhpEK-_b7mfHDxAx9Oncmkc556IRanB9n&index=106

[3] www.amazon.com/Reason-Life-Believed-Einstein-Dostoevsky-ebook/dp/B01MRR1810

Veel

Tähenduse teejuhid
Tähenduse teejuhidhttp://www.burke.ee
Edmund Burke’i Selts on kodanikeühendus, mille liikmed peavad oluliseks lääne tsivilisatsiooni alusväärtusi – üksikisiku vabadust ja vastutust, turumajandust ning riigivõimule seatud konstitutsioonilisi piiranguid.

Hiljutised