Mõttekoht, Osa 105: Elu erivajadustega laste emana: „Me kõik väsime. Me oleme ju ainult inimesed“

JAGA:


„Keskendusin laste aitamisele, kuid iseennast jätsin tagaplaanile. Ühel hetkel tekkis läbipõlemine,“ rõhutab tänases Naistelehe podcastis Mõttekoht lasteterapeut ja kogemusnõustaja Rita Kaup-Kaljuvee elust erivajadustega laste emana, et hästi oluline on leida ka iseenda jaoks aega.

Rita ei ole kunagi kurtnud, et tal on raske ning on võtnud magamata öid ja kõiki oma kolme erivajadusega lapse eest hoolitsemisega seonduvaid probleeme kui mööduvat nähtust. Ta on isegi naljaga pooleks öelnud, kuidas igatses lapsena arstiks saada ja nüüd andis elu talle võimaluse. „Palju kergem on oma last mõista, kui oled käinud tema erivajadusega seonduval kursusel,“ lausub Rita, kes on oma kolme erivajadusega lapse kõrvalt leidnud jõudu õppida ka lasteterapeudiks ja kogemusnõustajaks.

Ometi on tema elus olnud ka nii raskeid päevi, mil ta mõtles tõsiselt, et tema perel oleks ilma temata lihtsam. Ühtäkki tajus ta, et see ei ole õige, sest emana on tal laste kasvatamiseks kohustus ning Rita sai spetsialistide toel raskest hetkest aru. „Me kõik väsime. Me kõik oleme ju ainult inimesed,“ ütleb ta, et see on igati loomulik ning abi otsimist ei tohi karta.

Milline on olnud Rita teekond erivajadustega laste kõrval, mida tema soovitab silmas pidada, et tundmatul teekonnal karide vahel triivides ellu jääda, kuidas leida üles varjatud ressursid ning kust üldse erivajadustega laste vanemad abi võiksid leida, sellest tänases podcastis Mõttekoht räägimegi.

Vestlust juhib Naistelehe toimetaja Silja Paavle.

Veel

Mõttekoht
Mõttekoht
Elu on pidevas muutumises ning seetõttu pole midagi hullu tundes, et kõik on kokku jooksnud ning enam edasi minna ei oska. Naistelehe podcast Mõttekoht püüab aidata neist olukordadest võitjana välja tulla. Igal nädalal pakume võimaluse võtta hetke mõtlemiseks keskendudes siin mõnele olulisele päevakajalisele teemale, mille aitab lahti harutada oma valdkonna spetsialist.

Hiljutised