#019 KV.EE kinnisvara-podcast – Tõnu Toompark ja Lauri Laanoja (2021-10-21)

JAGA:

Oktoobrikuises teises KV.EE kinnisvara-podcast’is vestlevad Bonava Eesti OÜ müügi- ja turundusjuht Lauri Laanoja ning kinnisvarakonsultant ja -koolitaja Tõnu Toompark Tallinna uute korterite arenduste teemadel.

Lauri Laanoja sõnul on tänased peamised vanuses 25-40 aastat ja nad ostavad oma esimest kodu. Kodu finantseeritakse 85% juhtudest pangalaenu abil. Varasemate aastatega võrreldes on oluliselt vähemaks jäänud 20-…25-aastaseid koduostjaid.

Selline ostjate profiil tuleneb Bonava arendusprojektidest, mis asuvad valdavalt äärelinnas – Mustamäel, Haaberstis, Kristiines, Nõmmel, Lasnamäel.

Üüriinvestoreid Bonava projektides liialt ei ole. Lauri Laanoja arvab, et üüriinvestorite osakaal ostjate seas võiks olla ligikaudu 5%. Üüriinvestorid vaatavad ostuhuviga pigem kesklinna suunas. Äärelinna on üüriinvesteeringuid teinud institutsionaalsed suurinvestorid. Näiteks LHV Panga pensionifond on investeerinud üürikorteritesse Uus-Mustamäe projekti.

Tänased korterid on pindalalt läinud väiksemaks. Kui 10-15 aastat tagasi oli keskmine kahetoaline korter 50-55 m², mahutatakse täna 55-60 ruutmeetri peale juba väike kolmetoaline. Väiksem korteri ruutmeetrite arv lubab korterite hüügihinnad hoida taskukohased.

2020. a jooksul on korterite hinnad läinud hoogsalt üles. Lauri Laanoja sõnul on hinnatõusu taga olnud ehitusteenuse kallinemine. Ehitusteenusele lisa annab ehitusmaterjalide kiire hinnatõus.

Hinnatõus kinnisvaraturgu kinni ei keera. Eesti ühiskond on teinud jõukuse mõttes pika sammu edasi. See annab ostjatele endiselt võimaluse mõelda uue kodu ostmisepeale. Arendusturgu näeb Lauri Laanoja positiivselt. Kuniks Tallinna elanike arv kasvab, on turul nõudlust uute korterite järgi. Suuremad uued arenduspiirkonnad jäävad tõenäoliselt pigem äärelinna, kus on vaba ruumi rohkem, leidis Lauri Laanoja.

=============================

Kuula KV.EE kinnisvara podcast’i, kus äripindade turu olulisematest arengutest räägivad Bonava Eesti OÜ müügi- ja turundusjuht Lauri Laanoja ning kinnisvarakonsultant ja -koolitaja Tõnu Toompark.

Kutsume häid kuulajaid üles: andke teada, milliste teemade käsitlemisest olete huvitatud? Keda sooviksite kuulda saate külalisena? Kas soovite koguni ise tulla mõnest päevakajalisest teemast rääkima? Sellekohased mõtted ja ettepanekud on teretulnud meiliaadressile [email protected].

# Telli podcast enda podcast’i äppis
# Pane laik ja jälgi KV.EE Facebook’i lehte www.facebook.com/kinnisvaraportaalKVEE
# Vaata podcast’i videona KV.EE Youtube’i kanalil www.youtube.com/user/KVEEvideo
# Värske podcast’i leiad KV.EE maaklerikeskkonnast RBO www.kv.ee/rbo

Veel

KV.EE kinnisvarapodcast
KV.EE kinnisvarapodcast
KV.EE kinnisvara-podcastis käsitletakse kinnisvara müügi, vahendamise ja turuga seonduvaid teemasid. Räägitakse maakleritest ja maakleritele. Podcast on videona üleval ka Kinnisvaraportaal KV.EE Youtube'i kanalil.

Populaarsed

Hiljutised