#017 KV.EE kinnisvara-podcast – Tõnu Toompark ja Eduard Sorokin (2021-09-23)

JAGA:

NB! Podcast’i ekslik helifail vahetatud õige vastu 27.09.2021!!!

====

Sügise alguse KV.EE kinnisvara-podcast’is oli külas Uus Maa Ärikinnisvara OÜ juhatuse liige Eduard Sorokin. Äripindade turul toimuva osas juhtis vestlust kinnisvarakonsultant ja -koolitaja Tõnu Toompark.

Büroopindade turul on nii positiivseid kui negatiivseid tegureid. Uusi büroohooneid kerkib ja kvaliteetset pakkumist tuleb kontoripindade sektorisse juurde. Negatiivne kontorituru aspekt on kaugtöö. Töötajate kaugtööle jäämise tõttu on näha, et ettevõtted vajavad vähem pinda kui varasemalt enne koroonat.

Kaubanduspindade oluline mõjutaja on e-kaubandus. See sunnib kaubanduskeskuste üürnike enam pingutama. Kaubanduskeskuste omanikud peavad hooned kaubandusekeskuselt ümber orienteerima meelelahutuskeskusteks.

Millal ja millistel tingimustel pakkumisel olev T1 uue operaatori leiad, ei tahtnud Eduard Sorokin hinnangut anda. Küll leiab ta, et T1 hoone parim kasutusvaldkond on jätkuvalt kaubanduskeskus.

Hotellide ja majutusasutuste sektor on valdkond, mis on koroonast kõige enam mõjutada saanud. Raskused jätkuvad, kuid elu liigub siiski positiivsemas suunas. Loodetavasti taastub turism 2024. aastaks, mil hotellide omanikud taas rahulikumalt saavad hingata. Keerulistele aegadele vaatamata võib tõenäoliselt näha paari uue hotelli kerkimist Tallinnasse.

Logistikasektori arengud on kõige positiivsemad. Selles valdkonnas investorite teenitavad tootlusemäärad on kõige kõrgemad. Kõrgemate tootluste põhjus on, et laopindu on võrreldes näiteks büroode või kaubanduskeskustega suhteliselt lihtne ja odav ehitada ja üüripakkumisse tuua.

Investeeringute turu käsitluses tõi Eduard Sorokin välja, et tulenevalt rahatrükist on rahapakkumine suur. See ajab alla investeeringute tootlusemäärad. Teisisõnu püsivad äripindade üürihinnad stabiilsema paigal, kuid hoonete ostu-müügihinnad kerkivad. Investorid peaksid sellises keskkonnas varasema 7-…8-protsendilise tootluseootuse allapoole 5…7 protsendile tooma.

=============================

Kuula KV.EE kinnisvara podcast’i, kus äripindade turu olulisematest arengutest räägivad Uus Maa Äripinnad OÜ juhatuse liige Eduard Sorokin ja kinnisvarakonsultant ning -koolitaja Tõnu Toompark.

Kutsume häid kuulajaid üles: andke teada, milliste teemade käsitlemisest olete huvitatud? Keda sooviksite kuulda saate külalisena? Kas soovite koguni ise tulla mõnest päevakajalisest teemast rääkima? Sellekohased mõtted ja ettepanekud on teretulnud meiliaadressile [email protected].

# Telli podcast enda podcast’i äppis
# Pane laik ja jälgi KV.EE Facebook’i lehte www.facebook.com/kinnisvaraportaalKVEE
# Vaata podcast’i videona KV.EE Youtube’i kanalil www.youtube.com/user/KVEEvideo
# Värske podcast’i leiad KV.EE maaklerikeskkonnast RBO www.kv.ee/rbo

Veel

KV.EE kinnisvarapodcast
KV.EE kinnisvarapodcast
KV.EE kinnisvara-podcastis käsitletakse kinnisvara müügi, vahendamise ja turuga seonduvaid teemasid. Räägitakse maakleritest ja maakleritele. Podcast on videona üleval ka Kinnisvaraportaal KV.EE Youtube'i kanalil.

Populaarsed

Hiljutised