Ehitame Maja #11: Nutimajas suhtlevad kõlarid ja ventilatsioon, et pakkuda ideaalset elukeskkonda

JAGA:


Ehitussaate “Ehitame Maja” järjekordses osas hakkame oma maja nutikust kokku ühtseks kimbuks siduma. Nimelt on saates külas hoonete automaatikalahenduste pakkuja Tasatek projektijuht Tarvi Kristman, kes selgitab, kuidas panna kodused valgustid, ventilatsioon, kõlarid ja kõik muu “tark” inimeste abita nende eest hoolitsema.

“Eks see teema on ühe korraga väga lihtne, kuid kui süüvida, siis saab iga detailiga minna väga keeruliseks. Aga põhiline idee meie pakutava lahenduse taga on muuta inimeste elu mugavaks, säästa aega ja raha,” räägib Kristman.

Piltlikult öeldes pakub Tasatek kõikidele eramutele ja ka muudele hoonetele – hotellid, kortermajad ja büroohooned – lahendusi, kus sõlmivad ABB tehnoloogiat kasutades kõik olemasolevad või planeeritavad nutilahendused ühtsesse süsteem, et need lahendused töötaksid kõige optimaalsemalt ja efektiivsemalt. Seda siis selleks, et säästa inimestele peamiselt aega, aga loomulikult ka raha.

“Üldiselt öeldakse, et kui uus küttesüsteem teenib ennast tasa 5-15 aastaga, siis meie pakutav 1-5 aastaga. Seda siis otseselt läbi elektri- ja küttekulu vähendamisest ülejäävate eurode näol. Kuna me ei ole suutnud mõõta, kui palju muudab meie pakutav inimeste elu mugavamaks ja säästab aega, siis selles osas hetkel ei oska numbreid küll öelda, kuid kliendid on olnud väga rahul, alati,” mainib Kristman.

Kui öelda, et Tasateki lahendus pakub piiramatuid võimalusi, siis see jääb hoomamatuks. Kui aga tuua näiteid, siis on võimalik kasuteguri laiast spektrist aru saada: alustades lihtsatest lahendustes nagu see, et liikumisandurite abil süttivad ja kustuvad toatuled, illumineerides vaid seda, kus inimene hetkel asub. Või, et inimese liikumisel tubade vahel lülitatakse ümber näiteks muusikat mängivad kõlarid nii, et heli jälitab kuulajat läbi maja. Lihtne lisand igapäevasesse ellu on ka näiteks päevaaega ja välistemperatuuri arvesse võttev kütte- ning jahutussüsteem.

Samas on võimalik ühendada süsteemi inimese mobiiltelefon, millega teda vastavalt vajadusele siis positsioneerida – teha nii öelda geofencing’ut. Kasutegur tuleb sisse sellest, et inimese koju või maamajja sõitmisel lülitatakse vastavalt inimese kaugusele sisse näiteks küttesüsteem, valgustid või saunakeris. Kõiki Tasateki süsteeme on võimalik juhtida ka nii mobiiltelefoni kui arvuti, aga ka näiteks Alexa kaudu.

Näiteid ja võimalusi on Tasateki pakutaval väga palju, neist saabki pisut lähemalt kuulda juba “Ehitame Maja” saatest. Saatejuht on ajakirjanik Martin Hanson.

Kõikide küsimuste, ettepanekute ja kommentaaridega palun pöörduda meie poole kirjalikult: [email protected]

Veel

Ehitame Maja
Ehitame Maja
Delfi Tasku esimene ehitusele suunatud podcast "Ehitame Maja" ei plaani teha midagi muud kui ehitada valmis üks maja. Teha seda sõnades, eetris ja parimaid eksperte kaasates. Kümneosalises sarjas räägime läbi kõik olulisemad teemad, millega inimene majaehitusel kokku puutub. Anname nõu kuidas pangast laenu saada, uurime, mis soojusüteemi oma kodule ehitada, käime ehituspoes ja paneme katust. Loodame saatega aidata inimesel teha oma objektil targemaid otsuseid ja ehitada omale unistuste kodu.

Populaarsed

Hiljutised